Hlavní navigace

Většina Čechů hledá jistotu - 91 % středoškoláků by o variabilní sazbě k hypotečnímu úvěru ani nepřemýšlelo

[Tisková zpráva] Drtivá většina Čechů preferuje jistotu, a proto by volila fixní úrokovou sazbu hypotečního úvěru.

Sdílet

Platí to bez ohledu na fakt, zda již hypoteční úvěr mají, nebo o něm uvažují v horizontu jednoho roku. Ukázal to průzkum Hypoteční banky, specialisty na poskytování hypotečních úvěrů. Fixní sazba je jasnou volbou u středoškoláků majících úvěr. Ti by se pro ni rozhodli v 91 % případů. K variabilní sazbě jsou naopak otevřenější mladší lidé s vysokoškolským vzděláním. Rozhodně by ji však volila jen 3 % z nich.

„Průzkum Hypoteční banky potvrdil, že variabilní sazba není pro každého. To, že jsou ji více otevření lidé s vysokoškolským titulem je vcelku logické. Jim je variabilní sazba určena, mají většinou vyšší příjem, který jim umožní mít dostatečnou rezervu pro případné navyšování měsíčních splátek. Jistotu ohledně výše splátky pak preferují především rodiny středoškoláků,“ komentuje hlavní zjištění výzkumu Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Je zajímavé, že výzkum neukázal žádné výrazné rozdíly s ohledem na místo či velikost bydliště, nebo na výši příjmu. Napříč populací tak panuje více než 80% preference fixních úrokových sazeb, a to jak mezi současnými klienty hypotečních bank, tak i mezi zájemci o úvěr. V poslední zmíněné skupině, je ale zhruba 10% podíl těch, kteří o typu sazby ještě nepřemýšleli. Češi jsou konzervativní nejen ve svých činech, ale i ve svých postojích a drtivá většina volí fixní úrokovou sazbu úvěru.

Průzkum hypoteční banky byl realizován prostřednictvím kvantitativního šetření, a to na reprezentativním vzorku populace starší 18 let. Do výzkumu vstupovali, jak respondenti, kteří již hypoteční úvěr mají, tak ti, kdo o něm uvažují v horizontu jednoho roku.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).