Hlavní navigace

Věřitelský výbor projednal záměr správkyně konkursní podstaty, aby Union banka začala vracet první peníze věřitelům

Ostrava – Union banka vyplatí v prosinci první část peněz, které získala správkyně konkursní podstaty Michaela Huserová pro věřitele zkrachovalé banky. Věřitelský výbor včera na svém jednání projednal záměr správkyně uhradit v prosinci 20 procent z hodnoty uznaných pohledávek zhruba 75 tisícům někdejších klientů bankovního domu. Celkem se mezi věřitele v tomto tzv. částečném rozvrhu před koncem roku tak rozdělí asi 3 miliardy korun. Peníze jsou už na účtech Union banky a po nezbytných právních krocích, které správkyni ukládá zákon o konkursu a vyrovnání, budou moci být zasílány věřitelům.

Sdílet

Plnění částečného rozvrhu bude probíhat dvěma způsoby. Fyzickým osobám s výplatou do 50.000 korun banka peníze doručí poštovní poukázkou, větší věřitelé (osoby i firmy) dostanou peníze na účet. Částečné úhrady se týkají všech věřitelů, kteří si správně přihlásili oprávněnou pohledávku a kteří mají tuto pohledávku uznánu v přezkumném jednání u Krajského soudu v Ostravě. Přezkumná jednání, která slouží k posouzení oprávněnosti finančních nároků věřitelů, se zatím v případě Union banky uskutečnila dvě. Třetí nařídil Krajský soud v Ostravě na 18.října. Do úhrad 20procentní části dluhu tedy správkyně konkursní podstaty ke konci roku zahrne i ty pohledávky, které projdou tímto třetím, říjnovým kolem přezkumu. Příprava částečného rozvrhu potrvá zhruba do poloviny prosince a mimo jiné bude znamenat, že banka bude požadovat od svých věřitelů sdělení čísla účtu.

Union banka, a.s. „v likvidaci“, má na svých účtech a v notářské úschově nyní více než šest miliard korun. Správkyně konkursní podstaty je 16 měsíců od prohlášení konkursu (29.5.2003) získala aktivním, opakovaným vymáháním peněz od všech, kteří bance dlužili, prodejem majetku a nakonec také úspěšným prodejem pohledávek za těmi dlužníky, kteří jsou rizikoví a dlouhodobě odmítali hradit své závazky vůči bance.

Ještě na začátku léta měla Union banka na účtech asi pět miliard korun. Během letošních prázdnin ale úspěšně, s výnosem okolo 13 procent, prodala ve veřejných soutěžích dva balíky pohledávek k firmám a institucím v nominální hodnotě asi 3,3 miliardy korun. J&T Bance, která zaslala věřitelskému výboru nabídku na přímý odkup pohledávek, Union banka po externí odborné finanční analýze a po zhruba měsíčních jednáních prodala další balík, a to v nominální hodnotě zhruba 3,5 miliardy, jehož výnos přesáhl 16 procent. Drobné závazky malých dlužníků banka odprodala za více než 42 milionů korun taktéž ve veřejné obchodní soutěži. Zpeněžit se podařilo i problematické tzv. Duckého směnky, které banka po několika neúspěšných soudních sporech o jejich uznání a proplacení na Slovensku, zařadila do prodeje. Všechny prodané pohledávkové balíky jsou dnes už zaplaceny a běží proces postoupení dokumentace.

Díky rychlým prodejům a nekompromisnímu postupu při vymáhání může správkyně konkursní podstaty využít možnosti částečného rozvrhu, kterou dává zákon, aby alespoň část peněz získali věřitelé co nejrychleji. I po částečném rozvrhu bude ale správkyně vymáhat další peníze a prodávat další majetek (například zbývající umělecké předměty z bankovních sbírek). Po ukončení konkursu tedy věřitelé dostanou ještě další peníze. Celkem by se lidem mělo vrátit přibližně asi 34 procent z částky, která jim „zůstala v konkurzu“.

Konkurs Union banky je s počtem 75 tisíc věřitelů zatím největším bankovním konkursem v tuzemsku a s výnosem okolo 35 procent by byl také jedním z nejúspěšnějších.

Oldřich Babický, mluvčí Union banka, a.s. „v likvidaci“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).