Hlavní navigace

Veřejné emise akcií se v roce 2006 vyšplhaly na rekordních 227 miliard dolarů

PRAHA, 17. ledna –– Objem primárních veřejných emisí akcií v roce 2006 překonal dosavadní rekordy. Svědčí o tom údaje , které zveřejnila společnost Ernst & Young. V období od ledna do listopadu loňského roku proběhlo 1559 primárních veřejných emisí v celkové hodnotě 227 miliard USD. Oproti 167 miliardám v roce 2005 je to velice výrazný nárůst.

Sdílet

Šest z dvaceti největších primárních emisí se uskutečnilo v rozvíjejících se ekonomikách, především v Číně a Rusku. Na výrazném nárůstu kapitálu, který se v letošním roce podařilo prostřednictvím primárních veřejných emisí získat, má zásluhu především několik nejvýznamnějších transakcí, včetně historicky největší emise, při které čínská banka ICBC vydala akcie v hodnotě téměř 22 miliard USD.

Na pomyslné druhé a třetí příčce se umístily další dvě čínské emise: Bank of China Ltd a společnost Rosneft vydaly každá akcie v hodnotě 10 miliard USD. Všem těmto třem emitentům se podařilo překonat předcházejícího vítěze, který byl rovněž z Číny a byla jím China Construction Bank.

„S postupující mírou globalizace kapitálových trhů roste i počet mezinárodních emisí. Také v našem regionu jsme stále častěji svědky toho, že společnost umístí svou primární emisi hned na několika burzách najednou,“ říká Vladislav Severa, partner divize transakčního poradenství Ernst & Young. „Ostrá konkurence mezi jednotlivými burzami otvírá netušené možnosti jak investorům, tak společnostem, které chtějí na burze získat kapitál, a lze tedy právem očekávat, že objem primárních emisí i v příštím roce poroste,“ předpokládá Severa.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).