Hlavní navigace

Vánoční nákupy maloobchodníky nezachrání

Mnoho retailových obchodníků vzhlíželo k vánočním prázdninám s vidinou, že je tyto svátky zachrání od možného zavírání, bankrotů či převzetí. Místo toho nynější sváteční tržby budou nejspíše nejhorší za posledních 40 let.

Sdílet

Během listopadu a prosince loňského roku, spotřebitelé utratili o 20 % méně za ženské oblečení, elektroniku a klenoty, uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Více než 12 maloobchodníků, včetně Circuit City Stores Inc., Linens´n Things Inc., Sharper Image Corp. and Steve & Barry´s LLC, muselo následkem úvěrové krize přejít pod ochranu před věřiteli a slabé sváteční tržby tento seznam pravděpodobně ještě rozšíří. Tržby u obchodů, jež jsou otevřeny nejméně rok, zaznamenají za listopad a prosinec pravděpodobně propady o více než 2 %, což by byl největší propad od roku 1969, kdy se tato statistika začala vést, komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: Zda se tato čísla potvrdí, se ukáže začátkem ledna 2009, kdy většina maloobchodníků zveřejňuje své hospodářské výsledky.

K 10. prosinci 2008 činil počet zavřených maloobchodů 6387 a ke konci roku se toto číslo vyšplhalo na 6600. Dle výzkumu ICSC (International Council of Shopping Centers) se jedná o historicky druhou nejvyšší hodnotu. Ta nejvyšší byla naměřena v roce 2001, kdy své obchody bylo nuceno zavřít 7031 maloobchod­níků. Je více než pravděpodobné, že trend zavírání obchodů bude pokračovat i začátkem roku 2009, kde se jen za první polovinu roku očekává počet zavřených obchodů v rozmezí 3000 – 3400, hodnotí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Celý retailový sektor čekají v roce 2009 těžké časy a ani v brzké době nelze očekávat žádný jednorázový impuls, jež by maloobchodníkům pomohl navrátit se do dřívější formy. Standard & Poor´s 500 Re­tailing Index se za tento rok propadl o 34 %, s tím že pouze 2 z 27 komponentů zakončí rok v zelených číslech. Do indexu není zahrnut největší celosvětový retailer Wal-Mart Stores Inc., jehož akcie zaznamenaly od začátku roku nárůst o 16 % a dá se předpokládat, že v nastaveném trendu bude pokračovat i v roce 2009. Ekonomové však nastalou situaci nehodnotí pouze z toho negativního hlediska. Ještě na konci devadesátých let měly USA dvakrát více maloobchodů, než si vyžadovala poptávka, uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a uzavírá: Následkem tak velkého počtu krachů retailových obchodů projde tento sektor tzv. procesem očištění a přežijí jen ti maloobchodníci, jejichž existence je pro spotřebitele nezbytná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).