Hlavní navigace

Vánoční atak začíná

V sobotu propuknou ve velkých obchodech se vší silou marketingové vánoční akce. Vánoce se v posledních letech stávají především svátky konzumu a pro obchodníky znamenají žně. I proto začínají vánoční prodeje s intenzivní reklamní masáží téměř dva měsíce před Vánoci. SOS – Sdružení obrany spotřebitelů upozorňuje, že právě při vánočních nákupech by měli být lidé velmi obezřetní.

Sdílet

Spotřebitelé by měli v tomto období zpozornět, byť jde o týdny, kdy mnozí podléhají předvánočnímu stresu a snaží se stihnout mnohem víc než v běžném jiném období. Určitě stojí za pozornost reklama. Nesmí být klamavá, tedy tvrdit něco, co není pravda. Obecně pravidla upravuje v naší republice zákon o reklamě. Spotřebitel, jehož rozhodování je při koupi daného produktu touto reklamou ovlivněno, má právo na to, aby reklama obsahovala pouze pravdivé údaje. Pokud koupené zboží neodpovídá obchodníkovu tvrzení v reklamě, jedná se o rozpor s kupní smlouvou, což je důvod k reklamaci, upozorňuje tisková mluvčí SOS – Sdružení obrany spotřebitelů Ivana Picková.

SOS varuje před „výhodnými“ nákupy na různých předváděcích akcích a uzavíráním spotřebitelských úvěrů při této příležitosti. Mnohdy jsou lidem smlouvy o úvěru podstrkovány mezi dalšími papíry a lidé zmanipulovaní organizátory akce podepisují bezhlavě vše, co jim k podpisu předloží, upozorňuje mluvčí. Spotřebitelé by měli vědět, že na podobných akcích se převážně nabízí zboží ne příliš kvalitní, ale hlavně předražené. A měli by si také pamatovat, že od takových smluv mohou odstoupit bez udání důvodu do 14 dnů po převzetí zboží, upozorňuje mluvčí SOS.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).