Hlavní navigace

Vánoce na Trafalgarském náměstí

Od roku 1947 dostávají obyvatelé Londýna každoročně darem vánoční strom z Norska jako vyjádření díků za pomoc, kterou Velká Británie poskytla této severské zemi během druhé světové války. Strom samotný, tradiční norská jedle, je vybírán s velkou péčí v lesích kolem Oslo a několik měsíců před Vánoci je poražen, převezen do Londýna. Tady je vztyčen na Trafalgarském náměstí.

Sdílet

Norští lesníci, kteří výběr stromu zajišťují a dohlížejí na jeho přepravu, o této jedli mluví jako o „královně lesů“. Kolem stromu se scházejí lidé a zpívají vánoční koledy – a právě zpěv koled na Trafalgarském náměstí mnohým Londýňanům vždy připomene příchod Vánoc.

Rozsvícení stromu

Do Velké Británie je strom dopravován po moři a zbytek cesty z pobřeží do metropole pak zajistí kamion. Jen vztyčení stromu trvá několik hodin. Je postaveno lešení, strom vyzvednut jeřábem a zapuštěn aspoň metr do země, kde je ukotven prostými dřevěnými klíny bez jakéhokoli dalšího zajištění. Dá se tedy říci, že strom stojí na Trafalgarském náměstí, jako by stál v lese.

Strom je posléze vyzdoben v tradičním norském stylu – tedy osazený pěti stovkami bílých žárovek. Strom bývá obvykle 20 až 25 metrů vysoký a když se rozsvítí všechny žárovky, působí skutečně monumentálně, takže není divu, že se stal ikonou londýnských Vánoc. Rozsvícení stromu je slavnostní událost, které se účastní londýnský starosta, jenž tak formálně oznámí příjezd stromu z norských lesů.

Letos bude strom na Trafalgarském náměstí rozsvícen ve čtvrtek 4. prosince v 18. hodin. Na náměstí zůstane strom až do 2. ledna 2009 – strom každoročně zůstává na náměstí do Tří králů, pak je odstrojen, odvezen a recyklován. Dřevo se rozřeže a rozdrtí a posléze se používá k mulčování.

Zpěv koled

Vánoční strom se stal přirozeným centrem, kolem kterého se točí vánoční dění. Od pondělí 8. prosince do pátku 19. prosince u stromu vystoupí řada pěveckých sborů zpívajících tradiční vánoční koledy. Do Londýna se při této příležitosti sjíždějí skupiny z celé země a zároveň zde probíhají sbírky na dobročinné účely. Všichni jsou vítáni k poslechu – i ke zpěvu.

V roce 2007 se u stromu vystřídalo více než čtyřicet pěveckých skupin a podařilo se shromáždit značný objem finančních prostředků na charitativní účely.

Vychutnejte si letos i Vy tradiční atmosféru londýnských Vánoc. Do Londýna se nejlépe dostanete s easyJet, ceny jednosměrných letenek začínají již na 629 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).