Hlavní navigace

V reakci na změnu vlastníka posílily akcie Tatry během tří dnů o 17%, podobně reagovala i Avia +10%.

V posledním červencovém týdnu očekával trh, zda skutečně dojde ke zvýšení úrokových sazeb ČNB. Centrální banka na svém čtvrtečním zasedání k tomuto kroku skutečně sáhla a zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu na 2,25%. Tento krok trh nepřekvapil, proto na něj ani akciové kurzy nijak výrazně nereagovaly.

Sdílet

Výjimkou, kde se změna sazeb projevila, byly akcie Komerční banky, které během čtvrtka posílily o 1,76%. Důvodem je struktura vloženého kapitálu, kde má banka 374 mld. Kč vkladů, ale pouze 194 mld. Kč úvěrů. Vzhledem k tomu, že 232 mld. Kč z vložených prostředků klientů má banka uloženou v nástrojích peněžního trhu, může na vyšší sazbě centrální banky více vydělat. Peněžní trh vykazuje vyšší výnosnost s vyšší sazbou centrální banky. Na druhou stranu vyšší sazby zdražují úvěry a hypotéky, to může způsobit pokles zájmů klientů o tyto produkty. Akcie Komerční banky týden uzavřely na 3 250 Kč.

Poměrně intenzivně se tento týden obchodovalo s akciemi Tatry. Akcie této společnosti během tří dnů posílily až o 17%, když ve čtvrtek a v pátek kurz akcie krátkodobě atakoval hranici 130 Kč. Důvodem růstu je jednoznačně oznámení vstupu nového vlastníka. Společnost Terex, která v současné době vlastní 80,5% akcií Tatry informovala své akcionáře o záměru prodat Tatrovku skupině českých a amerických investorů. Prodej by měl být dokončen ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Během září by měl vlastníka změnit další strojírenský podnik, zabývající se výrobou nákladních automobilů. Do Avie má přijít strategický investor z Indie – společnost Ashok Leyland, která koupí Avii od společnosti Odien. Cena transakce nebyla zveřejněna. V reakci na to posílila akcie o 10% a týden uzavřela na 55 Kč. Valná hromada společnosti schválila snížení základního kapitálu z 5,077 mld. na 0,883 mld. Kč. Proto se také snižuje nominální hodnota akcie z 46 Kč na 8 Kč. Tímto krokem kryje společnost kumulovanou ztrátu z minulých let.

Až k 817,50 Kč posílily tento týden akcie ČEZ, za růstem můžeme hledat celkově klidnější situaci na kapitálovém trhu a očekávání příznivých hospodářských výsledků společnosti. V tomto týdnu, v souvislosti s vysokými teplotami a s tím spojeným velkým odběrem elektřiny, zkolabovala rozvodná síť. Odhadovaná ztráta ČEZ je 115 mil. Kč. Negativně pro ČEZ se vyvíjí situace kolem privatizace energetického průmyslu v Polsku. Ta by měla začít pravděpodobně až během příštího roku.

Lepší než očekávané výsledky hospodaření oznámila v pondělí Telefónica O2 CR, při výnosech 30,1 mld. Kč a nákladech 16 mld. Kč vykázala společnost čistý zisk 4,3 mld. Kč. V pozitivním trendu akcie společnosti posílily až ke čtvrtečním 498,70 Kč. Konec týdne zastihl kurz akcie na 487,80 Kč.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).