„Statistika za první pololetí tohoto roku svědčí o tom, že úvěrový potenciál českého trhu není ještě ani zdaleka vyčerpán,“ řekl dnes Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CCB – Czech Credit Bureau, a.s., která je organizátorem obou registrů – bankovního i nebankovního. Příčinu vysokého nárůstu počtu dotazů do registru spatřuje v tom, že si od začátku tohoto roku lze data z bankovního a nebankovního registru vzájemně vyměňovat. Výsledné informace o bonitě a důvěryhodnosti klientů tak mají pro finanční sektor mnohem vyšší vypovídací schopnost.
Kromě úvěrů na stavební spoření vzrostl za posledních 6 měsíců také počet hypotečních úvěrů o 50 % a počet všech druhů kreditních karet o 63 %. V posledních šesti měsících naopak klesl počet kontokorentních úvěrů a povolených debetů o 26 % a počet spotřebních úvěrů o 5 %. Největší podíl na celkovém objemu úvěrů mají hypotéky – celkem 41 % – i když z celkového počtu kontraktů představují jen 4 %.
„Struktura zadlužení českých domácností je celkově zdravá. Roste podíl rozumného zadlužování na předměty dlouhodobé spotřeby a naopak klesá podíl zadlužování na krátkodobou spotřebu,“ dodal Petr Kučera. Počet krátkodobě nesplácených úvěrů, tj. do 30 dnů po splatnosti, stoupl za poslední pololetí o 11%. „Nárůst počtu krátkodobě nesplácených úvěrů lze považovat jen za mírně znepokojující,“ dále uvedl Petr Kučera, výkonný ředitel CCB – Czech Credit Bureau. Krátkodobé nesplácení je totiž podle něj způsobeno často jen opomenutím nebo drobnými finančními potížemi. Nesvědčí však o skutečné neschopnosti klienta splácet. „Za mnohem důležitější považuji ukazatel dlouhodobě nesplácených úvěrů, který za poslední pololetí dokonce poklesl v kategoriích 90 a 180 dní po splatnosti.“ Podíl dlouhodobě nesplácených úvěrů více než 360 dní po splatnosti dosahuje 0,7 % z celkového počtu existujících úvěrových smluv.