V pondělí vyjede za mladými lidmi opět Preventivní vlak bezpečné železnice

Nehody na přejezdech, úrazy elektrickým proudem z troleje o napětí až 25 000 voltů nebo zachycení člověka vlakem na širé trati i přímo v železniční stanici. Takových neštěstí je stále hodně, lidé při nich umírají naprosto zbytečně a statistiky hovoří jednoznačně: velmi rizikovou skupinou jsou mladí lidé ve věku od 13 do 19 let.

Sdílet

České dráhy, Policie ČR, BESIP – Ministerstvo dopravy a Drážní inspekce tak vypravují ve spolupráci s Libereckým a Ústeckým krajem speciální preventivní vlak, do kterého zvou studenty středních škol i veřejnost na promítání krátkých filmů a spotů s bezpečnostní tématikou a na diskusi s odborníky.

  • Liberec – pondělí 3. března – úterý 4. března 2008
  • Česká Lípa – středa 5. března 2008
  • Děčín – čtvrtek 6. března 2008
  • Ústí nad Labem západ – pátek 7. března 2008

„Poprvé jsme vypravili Preventivní vlak loni v září do Ostravy, Brna a Prahy a ohlas ze strany škol byl obrovský, sami učitelé chtěli, aby vlak přijel znovu, aby přivedli ještě další třídy,“ říká koordinátor projektu za ČD Jiří Ješeta. „Tento netradiční způsob komunikace s mladými lidmi, kdy nechceme říkat, to nedělej, to nesmíš, ale přímo ukázat v prostředí železnice, jak může mladý člověk skončit, když si nedá pozor, je velmi účinný.“

Ve vlaku návštěvníci uvidí, jak se chovat na přejezdech a dopady toho, když řidiči poruší pravidla hry právě tam, následky střetu vlaku s člověkem, srovnání brzdné dráhy vlaku a auta, crashtest srážky lokomotivy s automobilem, následky popálení člověka vysokým napětím pod trolejí i nezodpovědný hazard mladých lidí.

Preventivní vlak tvoří speciální kinovůz a výstavní salonní vůz. V kinovoze bude pro návštěvníky připraveno půlhodinové promítání filmů na téma bezpečnosti (především na železnici) z dílny partnerů projektu. V salonním voze pak výstava se stejnou tématikou a především diskuse s odborníky, kteří mají připraveny další informace.

  • Každý den od 8:00 do 14:00 mohou přijít do Preventivního vlaku studenti i veřejnost.
  • Vstup je zdarma, veškeré náklady na tuto preventivní akci nesou organizátoři projektu.
  • Přes 2 000 mladých lidí navštíví program během jediného týdne.

„Stále se opakují stejné nešťastné události, kdy mladý člověk vyleze na střechu odstaveného vagonu a neuvědomí si, že je přímo pod trolejí. Stále nejsou u přejezdů řidiči opatrní a stává se, že vjíždí přímo pod vlaky. Musíme o tom mluvit právě s mladými lidmi,“ dodává Robert Drozda z Drážní inspekce a Zuzana Ambrožová, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy, doplňuje: „Dodržování pravidel na silnici i na železnici má smysl. Proto je třeba neustále připomínat nebezpečí, která při porušování těchto pravidel hrozí. Jde při tom o hodně – o život nebo trvalou invaliditu! Prostřednictvím tohoto projektu chceme apelovat na všechny, kteří zbytečně a neuváženě riskují.“

Nově se k projektu připojuje také Policie ČR, která se zaměří na další nebezpečí, se kterými se občané v blízkosti nádraží i přímo v prostředí hromadného dopravního prostředku mohou setkat. Vzhledem ke stále se zvyšující drobné majetkové kriminalitě připravili policisté z preventivně informačních skupin krátký program na téma: „Kapesní krádeže, Nenechávejte své osobní věci při cestách bez dozoru, Nástrahy a nebezpečí v nádražních halách, Zabezpečení vozidla před nádražím“ a další. V souvislosti s uvedenou problematikou budou návštěvníkům k dispozici nejen informace od přítomných policistů, ale také nejrůznější informační tiskoviny s doporučujícími preventivními radami.

„Nehody na přejezdech a úrazy elektrickým proudem z troleje o vysokém napětí, jsou ve většině případů tragické. Velmi vítáme aktivitu Českých drah a jejich partnerů. Akci Preventivního vlaku bezpečné železnice v Libereckém kraji podporujeme a doufáme, že přispěje k větší bezpečnosti, zejména u rizikové skupiny mladých lidí,“ říká Vladimír Richter, člen Rady Libereckého Kraje pověřený vedením resortu dopravy. „Program je poutavý a velmi zajímavý. Doporučujeme všem školám v našem kraji, aby se akce zúčastnily a věříme, že nejde o poslední akci tohoto druhu u nás.“

„O tom, že akce Preventivní vlak má značný smysl, určitě není pochyb. Cením si toho, že v našem kraji se na projektu spolupodílí i Policie ČR,“ doplňuje hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. „Preventivnímu vlaku to jistě přidá na atraktivnosti a také pozitivní dopad na chování mladých lidi bude určitě větší. Vážím si toho, že můžeme při organizaci této akce pomoci.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).