Hlavní navigace

V pátek vyjede letošní první autovlak na Jadran

Také letos v létě bude mezi Českou republikou a Chorvatskem jezdit pravidelný rychlík Jadran, kterým každoročně míří do letovisek kolem Splitu tisíce turistů. V rychlíku je možné převážet osobní automobily a motocykly, poprvé vyjede z Prahy tento pátek.

Sdílet

Přímý rychlík na Jadran s možností přepravy automobilů a motorek vypravují České dráhy ve spolupráci se slovenskými, maďarskými a chorvatskými železnicemi. Autovlak bude jezdit z Prahy do Splitu každý den od 20. června do 5. září.

„Jízdenky a rezervace mohou cestující koupit na obvyklých předprodejních místech v mezinárodních pokladnách, v ČD centrech a ve vybraných cestovních kancelářích,“ říká Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah. „Letos očekáváme větší zájem o tento spoj s ohledem na drahý benzín a naftu, nové poplatky za použití silnic a zvýšení dalších poplatků. Náš vlak naopak proti loňskému roku nezdražil a pokud bude česká koruna nadále posilovat, jízdenky ještě mírně zlevní.“

Mezinárodní rychlík Jadran je mezi Prahou a Splitem sestaven z českých a chorvatských lůžkových a lehátkových vagónů a vozů s místy 2. třídy. Kombinovaný vůz se zavazadlovým oddílem umožňuje přepravu jízdních kol, speciální dvoupatrový vagón je potom určen pro přepravu osobních aut a motocyklů.

Rychlík Jadran odjíždí z Prahy před osmou hodinou ráno a po přibližně 22 hodinách cesty přijíždí do Splitu. Opačným směrem odjíždí ve 21:00 hodin a do Prahy přijede druhý den po osmé večer.

Cenový tip – speciální nabídka City Star Chorvatsko

České dráhy doporučují všem zájemcům o cestu rychlíkem Jadran do Chorvatska využít výhodnou slevu City Star Chorvatsko – produkt určený pro malé skupiny od 1 do 5 cestujících. Jízdenku je třeba koupit nejpozději 3 dny před odjezdem a vydává se vždy jako zpáteční s platností jeden měsíc. Podmínkou pro uznání slevy je strávení alespoň jedné noci ze soboty na neděli v Chorvatsku. „Další zvýhodnění získají skupiny, v nichž je alespoň jeden ze spolucestujících držitelem In-karty/Rail plus,“ doplňuje Luďka Hnulíková a dodává: „Tato jízdenka proti loňské sezóně nezdražila. Zatímco při cestě skupiny čtyř dospělých zaplatila jedna osoba za jednu cestu 1 078 Kč, letos je to dokonce o několik korun méně, přibližně 1 075 Kč (platí pro případ s In-kartou/Rail plus).

Cena za přepravu automobilu jedním směrem je v letošní sezóně asi 1 400 Kč (v loňském roce cca 1 600 Kč), přeprava motocyklu stojí 1 000 Kč (loni cca 1 100 Kč) a za přepravu kola zaplatí cestující zhruba 130 Kč. (Konkrétní ceny jsou závislé na změnách kurzu Kč : Euro.)

Loni bylo rychlíkem Jadran přepraveno celkem 11 876 osob a 835 vozidel (osobní auta i motocykly). Lehátko využilo 4 068 cestujících, lůžka 2 079 cestujících. Nejvíce jízdenek do Splitu se prodalo v ČR ve stanici Praha hl. n. (4 202), dále Brno hl. n. (1 055), Břeclav (273), Kolín (154) a Havlíčkův Brod (106).

Autovlaky z Prahy do Popradu a do Košic

Každý den jezdí noční autovlaky také z Prahy do Popradu v blízkosti letovisek Vysokých a Nízkých Tater a do Košic s možností pokračovat do dalších atraktivních lokalit východního Slovenska, např. na Zemplínskou Šíravu. Slovensko je nyní druhá nejvyhledávanější destinace českých turistů.

Podrobné informace o autovlacích Jadran a autovlacích z Prahy do Popradu (Tatry) a do Košic získají cestující na internetové adrese www.cd.cz/autovlak, v mezinárodních pokladnách, v ČD centrech a také na telefonní lince Kontaktního centra Českých drah 840 112 113.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).