KPMG International Tax Center vydává od roku 1993 každoročně přehled sazeb daní z příjmu právnických osob v reprezentativním výběru států z celého světa. V letošním roce se přehled týkal 86 zemí, do kterých bylo zahrnuto 30 členských států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), 25 členských států Evropské unie, 19 zemí z jihovýchodní Asie a 19 zemí Latinské Ameriky.
Shrnutí poznatků z průzkumu:
- Největší pokles sazby daně z příjmu právnických osob byl v loňském roce zaznamenán v Evropské unii: o 0,28 %.
- Česká republika se pohybuje v evropském průměru.
- K největšímu snížení sazeb loni přistoupily Barbados (o 5 % na 25 %), Albánie (o 3 % na 20 %), Izrael (o 3 % na 31 %) a Indie (o 2,9 % na 33,66 %).
- Nejvíce stouply daně z příjmu právnických osob v Dominikánské republice (o 5 % na 30 %) a na Filipínách (o 3 % na 25 %).
Nejnižší průměrné sazby daně z příjmu právnických osob mezi regiony dosáhla v loňském roce Evropská unie, a to 25,04 procenta. Česká republika se tak se sazbou 24 procent nachází velmi těsně pod evropským průměrem. Proti předcházejícímu průzkumu se průměrná daňová zátěž v EU snížila o 0,28 %. Zasloužilo se o to šest členských států, mj. Francie, Řecko a Nizozemsko.
Ve 30 rozvinutých státech světa sdružených v OECD klesla průměrná daňová zátěž: z 28,55 na 28,31 procenta, tedy o 0,2624 %. Rozdíl v průměrech mezi EU a OECD se však proti roku 2004 prohloubil a v minulém roce činil 3,27 %. „Vstup deseti nových zemí do EU v roce 2004 a pokračující snahy soudního systému Evropské unie o odstranění překážek svobodného pohybu kapitálu stojí pravděpodobně za zostřením daňové konkurence mezi jednotlivými členskými státy,“ řekl Loughlin Hickey, šéf KPMG Global Tax. “Je zde jasný kontrast ve srovnání s ostatními částmi světa, kde nejsou hranice tak otevřené. Nicméně globální trend je zachovat stávající sazby, nebo je snižovat.”
V jednotlivých oblastech ovšem mohou být pohyby rozdílné. Filipíny například zvýšily sazbu daně z příjmu právnických osob za poslední rok o tři procentní body na 35 procent, zatímco Indie o tři procentní body sazbu snížila. Dohromady v regionu průměrná daňová zátěž stagnovala. Podobně tomu bylo i v Latinské Americe. V konečném výsledku je Evropská unie z hlediska daní v současné době pro zahraniční investory nejpřitažlivější. Pro celkové hodnocení zemí podle daňové zátěže ovšem samotná sazba nestačí. Důležitý je rovněž daňový základ, jehož prostřednictvím jednotlivé státy buďto zpřísňují daňovou politiku vůči společnostem, nebo podporují jejich rozvoj. „Nízká daňová sazba nutně neznamená nízkou daňovou zátěž,“ zdůrazňuje Loughlin Hickey. Efektivní daňová zátěž se podle Hickeyho odvíjí rovněž od přehlednosti daňových zákonů a přísnosti státních orgánů při jejich uplatňování.
KPMG International si ve svém přehledu rovněž všímá zdanění dividend, kapitálových příjmů či zisků z finančních operací.
„S tím, jak mezinárodní konkurence postupně snižuje rozdíly v daňových sazbách, roste důležitost celkově přátelského daňového prostředí v té které zemi vůči podnikům a podnikatelům,“ uzavírá Loughlin Hickey.
Další poznatky z průzkumu:
- Nejvyšší zákonnou sazbu daně z příjmu právnických osob mají Japonsko (40,69 %) a USA (40 %).
- Nejnižší sazbu daně z příjmu právnických osob uplatňují Kajmanské ostrovy (0 %).
- Nejnižší sazbu v Evropské unii má Kypr (10 %), nejvyšší Německo (38,34 %) a Francie (33,33 %). Ovšem zatímco Francie daň snížila (ze 33,83 % v roce 2004), Německo ji zvýšilo (ze 38,31 % v roce 2004).
- Švédsko a Norsko, o kterých se říká, že mají nejvyšší daňové břemeno v Evropě, naopak uplatňují daně z příjmu právnických osob daně shodně ve výši 28 %.
Podrobnější informace k jednotlivým zemím jsou též k dispozici na stránce: http://www.kpmg.com/…ices/ctr.asp