Hlavní navigace

Uvádíme na trh nový fond

Vedle dobře zavedeného PF Top European Players, který mezi evropskými akciovými fondy vyniká svým jedinečným výběrem akcií s lepší výkonností, uvádíme na trh Pioneer Funds European Equity Opportunities, který se výrazně odlišuje nejen od tradičních fondů, ale i od zmíněného Pioneer Top European Players a má velmi reálnou šanci zaujmout české i slovenské investory.

Sdílet

Nový fond dává vyniknout schopnostem portfolio manažera a kvalitě jeho analytického týmu. Výběr akcií do portfolia nepodléhá tak přísným omezením, jako tomu bývá u tradičních benchmarkových fondů. Hlavním kritériem výběru je zaměřit se na akcie se silnou pozicí na trhu, potenciálem většího růstu a kvalitním managementem. Výběr proto nezávisí na velikosti firem, při výběru není upřednostňován ani žádný sektor nebo země. Jediným omezením je, že podíl jedné společnosti na celém portfoliu nesmí přesáhnout 8 % hodnoty portfolia a 10 % portfolia může zasahovat i mimo Evropu.

Jak jsou akcie vybírány?

Klíčovým kvantitativním ukazatelem výběru je vnitřní hodnota1 firmy stanovená podle budoucích příjmů firmy, která se může krátkodobě od ceny akcie odchylovat. Společnosti, které se obchodují za nižší cenu, ještě nemusí být nakoupeny, pokud firma ztrácí svoji pozici na trhu nebo je finančně a manažersky slabá. Na fundamentálním výzkumu spolupracuje tým 45 analytiků, na kvantitativní analýze 35. Právě tato metoda výběru podhodnocených akcií směřuje k tomu, aby relativně vysoká odchylka od indexu (vysoké relativní riziko, tzv. Tracking error) vedla k vytvoření nadvýnosu nad indexem za delší období.

Je pravděpodobné, že fond bude za indexem zaostávat v krátkých obdobích růstu drahých a méně kvalitních firem (určité módní vlny), ale tyto periody obvykle netrvají dlouho a nejsou dlouhodobě odměněny vyšším zhodnocením.

Fond a benchmark

Fond se výrazně odlišuje od tržního benchmarku2. Aktivitu portfolio manažera lze měřit tzv. indexem aktivity (active bet ratio), který u nového fondu dosahuje hodnoty 1,5. Hodnota 0 znamená, že fond přesně kopíruje benchmark. Pokud je index 2, portfolio je ze 100 % jiné než benchmark. Hodnota 1,5 tedy znamená silnou aktivitu. Jinými slovy, 86 % portfolia fondu je převáženo nad benchmarkem a 14 % akcií v benchmarku není obsaženo vůbec.

Čím se vlastně fond odlišuje od Top European Players

  • Nemá cíleně koncentrované portfolio, i když aktuální počet titulů je jen 36 (Top European Players 33) a drží v deseti největších pozicích 43 % majetku fondu, stejně jako u Top European Players.
  • Má větší povolenou odchylku volatility3 od trhu než Top European Players. Jinými slovy rozdíly ve výkonnosti fondu a benchmarku mohou být kolísavější.
  • Top European Players se nyní skládá z asi 90 % velkých firem, 10 % středních, zatímco European Equity Opportunities jen z 60 % velkých, 10 % středních a 30 % malých firem.
  • Na rozdíl od Top European Players nemá stanovenou žádnou minimální váhu4 jedné společnosti v portfoliu.
  • Portfolia obou fondů se překrývají jen ve velmi malé míře. V deseti největších pozicích se nyní shodují jen ve dvou. Velmi rozdílné je také sektorové složení – v European Equity Opportunities aktuálně nejvíce převažuje zdravotnictví a podvažuje5 energetiku, Top European Players převažuje nejvíce zboží dlouhodobé spotřeby a podvažuje zboží krátkodobé spotřeby.

Co mají oba fondy společného?

  • Lepší výkonnost proti benchmarku i konkurenci. Nacházejí se v prvním kvartilu6.
  • Přínosem k nadvýkonnosti obou fondů je zejména úspěšný výběr akcií, nikoli to, že by portfolio manažer profitoval z některých sektorů víc než benchmark.
  • Střednědobý až dlouhodobý horizont držení akcií v portfoliu (3–5 let).
  • Větší váha (tzn. i aktivita) některých titulů v portfoliu. Tituly s největší váhou tvoří u obou fondů až kolem 5 % portfolia, zatímco u tradičních benchmarkových fondů běžně jen kolem 3 %.

Hodíte se k sobě?

Přinese akciové části vašeho investičního portfolia vysokou kvalitu. Pokud jste začínajícím akciovým investorem, můžete do něho investovat pomocí investičního programu Rytmus. Tento program navíc velmi významně snižuje krátkodobá rizika akciových strategií a zvyšuje potenciál výnosu. S pomocí obou fondů, tj. Top European Players i European Equity Opportunities, můžete výhodně diverzifikovat akciovou část vašeho investičního portfolia. Fondy se příliš nepřekrývají z hlediska pozic a přitom se umisťují v rámci konkurence mezi absolutní špičkou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).