Hlavní navigace

Útok na Berdára neskončil jeho brutálním napadením, ale nadále trvá

Praha, 17. května 2005 - Minulý pátek v noci byl generální ředitel Českého Telecomu na svém pozemku brutálně napaden minimálně dvěma útočníky, kteří mu kovovým předmětem způsobili mnohočetná závažná zranění především na hlavě. Po cestě do nemocnice týž den Berdár čelil podle svého přesvědčení pokračujícímu, respektive opakovanému útoku a při tomto dalším incidentu použil svou legálně drženou zbraň a zadržel při tom až do příjezdu Policie ČR dva mladíky, z nichž minimálně jeden z nich v ten okamžik páchal trestnou činnost. V následujících dnech byl především ze strany některých médií, některých policistů a některých právníků často posuzován jeho incident tendenčně bez kontextu jeho napadení a zranění, bez znalosti věci a naopak široký prostor dostávali oni mladíci, aniž by si kdokoliv z těchto "komentátorů" dal byť jen elementární práci s ověřováním prezentovaných "fakt".

Sdílet

Gabriel Berdár byl v pátek propuštěn z nemocnice do domácího ošetřování, ale již v neděli odpoledne byl znovu hospitalizován. Vedle objektivních potíží jasně souvisejících se zraněním hlavy lze též konstatovat, že jedním z nezanedbatelných faktorů nelepšícího se stavu je právě neobjektivita informací, které jsou generovány a následně šířeny některými médii, aniž by byly jakkoliv ověřovány. Tyto povětšinou lživé informace jsou totiž často prezentovány jako fakta a vytvářejí tedy obecné povědomí o Berdárovi nikoliv jako oběti vražedného útoku na něj, ale takřka výhradně o Berdárovi jako útočníkovi na nevinné oběti.

Celá atmosféra kolem napadení mého klienta mi připadá, jako by útok na jeho osobu pokračoval, jen se nyní vyměnili útočníci a způsob, tedy, že fyzické napadení vystřídal tentokrát psychický útok ve vybraných médiích., uvedl právní zástupce Berdára dr. Pavel Virág.

Jedním z významných impulsů, které spustily vlnu těchto neověřených informací zaměňovaných za fakta byl pravděpodobně, doufejme neatorizovaný rozhovor šéfa SKPV středočeské správy Policie ČR otištěný v médiích a na ně navazující počáteční vyjádření mluvčí středočeské policie, kdy nejen že byly uveřejněny nepravdivé informace (např. jako místo střelby byla lživě uvedena lokalita několik km vzdálená od místa skutečné události), ale navíc tyto desinformace jasně předjímaly možné výsledky policejního vyšetřování. Dle Virága je důležité, aby nepokračovalo poškozování práv již tak značně poškozeného Berdára, ale naopak co nejrychlejším tempem pokračovalo objektivní šetření Policie, které mimochodem již před týdnem vyvrátilo nepravdivé závěry o místu střelby u dálnice a ukázalo, že Berdár nestřílel na lidi.

Podobně některá média poskytla prostor dosud Policií nevyloučeným možným pachatelům, aniž by si jejich „účelovou obhajobu“ jakkoliv ověřila. Jak se čím dál více ukazuje, tato „účelová obhajoba“ vedená skrze vybraná média má značné trhliny. Snad nejkřiklavější jsou tvrzení, že oni mladíci jeli mimo komunikace protože byli opilí a neměli řidičské oprávnění, nebo že směřovali z herny k domovu. Nejen, že tedy oni mladíci místem incidentu nemohli z herny projíždět k domovu, respektive jeli směrem přesně opačným, ale naopak se objektivně stále více jeví, že Berdár jednal při obraně života a zdraví svého a své přítelkyně – a to i přes zjevné trauma z ohrožení života – opakovaně správně. Apeluji na všechna média, aby si ještě před zveřejňováním informací o daném případu ověřovala fakta, kterými disponuje Policie ČR., uzavírá Virág.

JUDr. Pavel Virág

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).