Hlavní navigace

Úpravy stavebního spoření připraví zodpovědné lidi o miliony

[Tisková zpráva] Kvůli navrhovaným úpravám stavebního spoření zaplatí lidé, kteří se sami starají o své bydlení, desítky tisíc korun navíc.

Sdílet

Negativní dopad budou mít změny především na mladé rodiny s překlenovacími úvěry ze stavebního spoření. Ty totiž mohou přijít o odpočty od základu daně i o současnou podobu státní podpory, významně snižující jejich měsíční splátky.

„Přehnaně vysoká státní podpora neúčelového stavebního spoření je diskriminací alternativních spořícících a investičních produktů a vyhazování peněz ze státního rozpočtu. Plánované snížení či zdanění státní podpory stavebního spoření ale znamená nejen pokles atraktivity stavebního spoření jako střednědobé rezervy, ale také navýšení ceny úvěrů ze stavebního spoření pro ty, kteří se chovají zodpovědně a aktivně se starají o své bydlení. Menší rekonstrukce bytu se kvůli navrženým změnám prodraží o desítky tisíc, u větších úvěrů stát svými kroky připraví lidi i o více než sto tisíc korun,“ varuje Tomáš Prouza, ředitel péče o klienty společnosti Partners.  

Pokud si klient chce půjčit 250 000 Kč a je schopen splácet například 1750 Kč měsíčně, bude dnes splácet 24 let a zaplatí celkem 501 875 Kč. Po snížení státní podpory na polovinu se doba splácení prodlouží o dva roky a člověk, který chtěl zlepšit kvalitu svého bydlení, zaplatí celkem 537 083 Kč, tedy o 35 208 Kč více.

Chce-li klient pomocí úvěru ze stavebního spoření financovat koupi nemovitosti a potřebuje-li například 1,8 milionu na 25 let, bude dnes splácet 12 582 Kč měsíčně. Při zachování výše splátky by po navržených změnách splácel o rok déle a na úrocích by zaplatil o 110 752 Kč více.

„Zatímco u stavebního spoření jako produktu na spoření je při šestiletém horizontu možno najít alternativy, zhoršení podmínek pro úvěry bude mít velmi negativní dopad zejména pro ty, kteří měli zájem o úvěry do půl milionu korun,“ připomíná Tomáš Prouza. Takto nízké půjčky není vhodné financovat prostřednictvím hypoték, kdy by klient kvůli malému úvěru musel zastavit svou nemovitost, a stát tak svými kroky nutí občany brát si méně výhodné úvěry.

Pokud by se kvůli poklesu počtu spořicích klientů naplnily předpoklady výrazného omezení překlenovacích úvěrů nebo jejich zdražení, museli by se klienti spolehnout na spotřebitelské půjčky, které jsou výrazně dražší. Při dnešních sazbách by klient s půjčkou 250 000 Kč zaplatit o 164 000 Kč více než pokud by zlepšení svého bydlení financoval za dnešních podmínek úvěrem ze stavebního spoření.

„Podle posledních zpráv bude navíc státní podpora stavebního spoření podmíněna účelem využití prostředků. To samozřejmě povede k poklesu počtu spořících klientů a problémy rodin s překlenovacími úvěry nebo zájemců o menší úvěry na rekonstrukce to neřeší, spíše naopak,“ varuje Tomáš Prouza.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).