Hlavní navigace

UNIQA potvrdila svůj stabilní rating a expanduje do Rumunska

Mezinárodní ratingová agentura Standard  Poor´s potvrdila hodnocení „A“ finanční síly UNIQA Group. Zlepšení výhledu na „stabilní“ zdůvodňuje Standard & Poor´s prokázaným pokrokem v úspěšném snižování nákladů, zlepšením technických výsledků v neživotním pojištění a výsledků dosažených na finančních trzích.

Sdílet

Ratingová agentura Standard & Poor's rovněž poprvé udělila rating “A” dvěma klíčovým společnostem patřícím do skupiny UNIQA, UNIQA Personenversiche­rung AG a UNIQA Sachversicherung AG. Výhled obou společností byl zhodnocen S&P jako “STABILNÍ”. Pro hráče na globálním trhu je dobrý rating faktorem důležitým především v silně konkurenčním prostředí.

Rating těchto dvou společností reflektuje jejich klíčovou pozici uvnitř UNIQA Group a jejich významný příspěvek k silné hodnotě akcií firmy a pozici mezi konkurencí na trhu, stejně jako zlepšení provozního zisku celé skupiny.

Rakouská pojišťovací jednička UNIQA Group Austria získala počátkem června podíl 27 % páté největší rumunské pojišťovny SOCIETATEA COMERCIALA DE ASIGURARE – REASIGURARE ASTRA S.A. od většinového vlastníka SC Nova Trade SA, a potvrdila tak pokračující akviziční aktivity v regionu širší střední Evropy. V březnu tohoto roku odstartovala činnost v Bosně a Hercegovině a zahajila aktivity v rámci volného pohybu služeb na území Slovinska. UNIQA je tak nyní zastoupena ve 13 evropských zemích.

Generální ředitel UNIQA Konstantin Klien nevyloučil další ofenzivu, když konstatoval, že rumunský trh byl podroben velmi důkladné analýze, která vyústila v prvním kroku v získání podílu na pojišťovně ASTRA. UNIQA Group Austria nicméně nadále sleduje několik dalších kandidátů na převzetí. Nejnovější akvizici hodnotil slovy: „ASTRA je rychle rostoucí společnost s potenciálem do budoucna a dobrými vyhlídkami v oblasti rentability.“ V roce 2004 předepsala ASTRA na pojistném 48,4 milionu eur (meziročně + 41 %) a zvýšila tržní podíl na 5,6 %. Portfolio ASTRA odpovídá situaci na rumunském pojistném trhu, kde dominuje pojištění aut. V neživotní oblasti předepsala ASTRA v roce 2004 pojistné ve výši 47,9 milionu eur (+ 41,2 %), což odpovídalo tržnímu podílu 7,1 %. Oblast životního pojištění je s pojistným 0,5 milionu eur zatím ve stadiu rozvoje.

Centrála ASTRA je v Bukurešti. Prodej zajišťuje síť 161 prodejních míst a agentur. ASTRA zaměstnává celkem na 1.000 osob a spolupracuje s 8 000 pojišťovacími agenty a 100 makléři. Společnost nabízí na 70 druhů pojištění.

Na rumunském pojistném trhu působí 45 pojišťovacích společností (převážně se zahraniční účastí). Kapacita trhu byla loni ca 870 milionů eur. I přes silný růst životního pojištění v posledních letech dominuje stále jasně oblast neživotního pojištění se 77 % podílem.

Po získání 27% tržního podílu ASTRA S.A. se UNIQA dohodla s majoritním akcionářem společnosti, Nova Trade S.A., na opci, která společnosti UNIQA zaručuje možnost stát se ve střednědobém období většinovým akcionářem ASTRA S.A.

Petra Strejčková
tisková mluvčí UNIQA pojišťovna, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).