Hlavní navigace

UNIQA Group má za sebou nejlepší rok v historii

Největší rakouský pojišťovací koncern UNIQA oznámil, že v loňském roce dosáhl historicky nejlepšího výsledku, když podle předběžných údajů meziročně takřka zdvojnásobil svůj zisk na více než 60 milionů EUR.

Sdílet

Pozitivního výsledku bylo dosaženo díky akvizici společnosti AXA v Rakousku, Maďarsku a Lichtenštejnsku, a současně rovněž díky silnému organickému růstu celé UNIQA Group. Pojišťovna UNIQA tak upevnila svou vedoucí pozici na rakouském pojistném trhu a současně výrazně posílila své podíly na trzích střední a východní Evropy.

Podle šéfa UNIQA Konstantina Kliena nahrály úspěchu koncernu i příznivé rámcové podmínky, když se loňský rok obešel bez velkých přírodních katastrof (ve srovnání s předchozím obdobím, kdy rakouské pojišťovny vyplatily za povodně 2002 celkem 400 milionů EUR). Také situace na finančních trzích a burze se vyvíjela nad očekávání dobře. Svou roli sehrála i probíhající státní reforma důchodového systému, která s sebou nese vyšší poptávku po produktech zabezpečení na stáří.

Podle předběžných statistik vzrostly příjmy UNIQA z pojistného ve srovnání s předchozím rokem o 22,1 % na 3,27 miliardy EUR. Necelé tři čtvrtiny přírůstku pocházejí z převzetí bývalé AXA v Rakousku, Maďarsku a Lichtenštejnsku.

V rakouském regionu zvýšila UNIQA příjmy z pojistného ve srovnání s rokem 2002 o 17,4 % na 2,79 miliardy EUR. Pojistná plnění za škody přitom vzrostla podstatně méně, protože hospodaření UNIQA nezatížily loni žádné velké škody a i škodovost v segmentu pojištění vozidel byla nižší než obvykle. Nejmarkantnější byl růst pojistného v oblasti neživotních pojištění (plus 33,8 %). V životním odvětví vzrostlo pojistné o 13,1 %, přičemž průměrné pojistné připadající na jednu smlouvu (996 EUR) bylo výrazně vyšší než je na rakouském trhu obvyklé.

Velmi podstatně narostlo pojistné UNIQA Group dosažené mimo území Rakouska. V osmi dalších zemích zaznamenala UNIQA meziroční přírůstek okolo 60 %, když celkově dosáhly příjmy z pojistného částky 472,8 milionu EUR. Úspěšně byla nastartována kooperace v prodeji pojistných produktů s bankou Raiffeisen na Slovensku a v Chorvatsku, probíhala integrace UNIQA s lokálními společnostmi AXA a R+V (Maďarsko, Slovensko, Polsko). Významným impulsem pro další expanzi značky UNIQA na východní trhy bylo zapojení EBRD, která loni v létě s koncernem uzavřela smlouvu o rámcové spolupráci v rozsahu 70 milionů EUR.

Součástí UNIQA Group je i UNIQA pojišťovna, která loni oslavila 10. výročí na českém trhu. Stabilně patří mezi 10 nejsilnějších pojišťoven. Rok 2003 patřil i v České republice k nejúspěšnějším, když UNIQA pojišťovně vzrostlo předepsané pojistné o 37 % na 2,45 miliardy korun. Nedávno jí byl potvrzen agenturou Standard & Poor´s vysoký rating BBBpi, který patří k nejvyšším na českém pojistném trhu.

Eva Svobodová
odbor marketingu a PR, UNIQA pojišťovna, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).