Hlavní navigace

Union banka zahajuje prodej obtížně vymahatelných pohledávek

OSTRAVA 3. 5. 2004 – Konkursní správkyně zkrachovalé Union banky dnes oznámila, že banka startuje prodej pohledávek, které jsou v jejím portfoliu po zhruba roce intenzivního vymáhání vedeny stále jako neuhrazené a tedy problémové. Prostřednictvím inzerce v tisku dnes proto konkursní správa ostravské banky vyzvala zájemce, aby se přihlásili do veřejné obchodní soutěže na odkup prvního z několika připravených balíků tohoto typu pohledávek.

Sdílet

Balík, který Union banka nabízí jako první v řadě, obsahuje 77 pohledávek za 65 dlužníky, jistiny pohledávek jsou v nominální hodnotě 1,63 miliardy korun. Mix pohledávek je sestaven modelově tak, aby obsahoval, co do četnosti, velikosti a zajištění, reprezentativní průřez portfoliem problémových dluhů. Mezi pohledávkami, které jsou na prodej, není žádná se sjednaným splátkovým kalendářem či jinou dohodou o úhradě. Všechny pohledávky zařazené v balíku prošly bez úspěchu standardními metodami vymáhání, včetně žalob a exekucí.

Do nabízeného bloku dluhů nejsou zahrnuty tzv. speciální úvěry, které banka poskytovala vlastnicky spřízněným osobám. Stejně tak balík neobsahuje nároky vůči největšímu dlužníkovi – skupině Invesmart B.V. Rovněž dluhy jednotlivců a domácností jsou ponechány stranou tohoto prodeje. Detaily o skladbě pohledávek budou kupcům k dispozici od 10 května v elektronické podobě v data roomech.

Zájemci o problémové pohledávky z portfolia Union banky mohou své návrhy na odkup prvního balíku dluhů předložit konkursní správkyni Michaele Huserové do 28. května. Nabídka portfolia vybraných bankovních pohledávek není určena dlužníkům a jejich spřízněným osobám, tyto subjekty nebudou do výběrového řízení vůbec připuštěny.

Z těch, kteří splní podmínky veřejného výběrového řízení, vybere věřitelský výbor kupce pohledávek na základě jediného kritéria – nejvyšší nabídnuté ceny. Na vyhodnocení soutěže má výbor věřitelů banky 30denní lhůtu. V krajním případě, kdy se nenaplní hlavní cíl soutěže, tedy dosažení zřetelného přínosu pro konkursní podstatu, může výbor soutěž ukončit i tím, že odmítne všechny podané nabídky.

V souvislosti se zahájením prodeje prvního balíku korporátních (firemních) pohledávek správkyně konkursní podstaty Union banky, a.s. „v likvidaci“ znovu důrazně varuje občany a společnosti před osobami, které by jim nabízely jakékoli pohledávky z portfolia banky. Správkyně konkursní podstaty takovým jednáním nikoho nepověřila a osoby vystupující jako zprostředkovatelé prodeje pohledávek jednají v rozporu se zákonem.

Tým správkyně konkursní podstaty od prohlášení konkursu na majetek Union banky intenzivně vymáhá všechny nesplacené pohledávky a tento proces bude probíhat i nadále, paralelně s prodejem dluhů. Prodej korporátních pohledávek se uskuteční v několika balících ve veřejných obchodních soutěžích. Celý proces potrvá řádově do srpna. Zahájení prodeje pohledávek nezbavuje dlužníky povinnosti uhradit dlužné sumy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).