Hlavní navigace

U klientů eBanky prudce roste obliba bezpečných on-line plateb za nákupy na Internetu

Sdílet

Praha, 3. září 2002 – eBanka zaznamenala výrazný meziroční nárůst obratu svého platebního systému pro nákupy na internetu. Od ledna do července tohoto roku bylo přes eBanku uskutečněno on-line nákupů za téměř 25 mil. Kč, což oproti stejnému období minulého roku představuje více než 157% nárůst. K polovině srpna eBanka evidovala 544 platebních systémů u obchodníků, jen v letošním roce jich přibylo 77. Platba přes eBanku je tak k jedním z nejrozšířenějších způsobů úhrady zboží a služeb na českém internetu.

Výše on-line nákupů provedených v roce 2001 přes eBanku dosáhla částky více než 32 mil. Kč. Tento rok se předpokládá překročení hranice 50 mil. Kč. „Nejstarším“ uživatelem platebního systému eBanky (PSEB) je s více než čtyřmi lety server Vltava.cz nabízející zejména knihy a CD. e-Shop s jednoznačně největším počtem transakcí a obratem nabízí dobíjení kreditu pro mobilní telefony GO.

Průměrná hodnota nákupu u všech obchodníků činí 1.036 Kč, přičemž nejnižší je u serveru nabízející zasílání pohlednic a přání ve výši 16 Kč. Nejvyšší průměrná hodnota pak představuje 32.236 Kč v obchodě nabízejícím rezervaci a nákup letenek. Podle statistik eBanky nejvíce klienti utrácejí tradičně v předvánočním období (tj. od října do prosince), kdy se podstatně zvyšuje počet transakcí i celkový obrat.

Vysoký nárůst objemu plateb a rozšíření PSEB tkví v jednoduchosti, rychlosti a bezpečnosti systému samotného. Druhým faktem je zvyšování počtu klientů eBanky, uživatelů internetu a zlepšení nabídky a služeb obchodníků. Třetím faktorem je vývoj spotřebního chování Čechů, kteří chtějí nakupovat pohodlněji a levněji, což jim tento způsob nákupu umožňuje. Objednání zboží z kanceláře či domova, dovoz přímo do domu, široké informace o produktu, možnost rychlého srovnání nabídek a příznivější ceny zboží díky nízkým provozním nákladům. Mimo to jsou klienti eBanky obecně vždy o krok na před – jdou s dobou a moderní informační technologie jim nejsou cizí.

Platební systém eBanky je v provozu již od roku 1998. Sortiment zboží, které lze přes něj na internetu zaplatit je velmi rozmanitý – od kojeneckého oblečení, CD, knih, potravin, květin, elektroniky, pojištění až po zahraniční zájezdy nebo registraci domén.

eBanka je první a dosud jedinou bankou, která na českém trhu poskytuje služby plně formou přímého bankovnictví. Služby eBanky ke dnešnímu dni využívá téměř 260 tisíc klientů, od začátku roku se klientela rozrostla o 35 %. Rozhodujícím akcionářem eBanky je s vlastnictvím 99,35 % základního kapitálu Česká pojišťovna, zbývající část vlastní drobní akcionáři.

David Sahula
odd. Public Relations eBanky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).