Hlavní navigace

Týden ve světle Telefónicy O2 a vše o ČEZu na trhu RM SYSTÉM

O zpestření se v celém období starala Telefónica O2 C.R., jejíž akcie postupně posilovaly až k několika měsíčním maximům. V pátek se již kurz pohyboval stabilně nad psychologickou hranicí 500 Kč, maximální obchody proběhly za 512,80 Kč.

Sdílet

Tento titul poslední dobu stagnoval mezi 470 Kč až 485 Kč. Impulzem k aktuálnímu růstu byla obnovená zahraniční poptávka, daná zvýšením ratingu na stabilní, od agentury Standard & Poor´s pro mateřskou společnost potažmo i českou dcerku.

Důležitým milníkem bude datum 22.2.2007, kdy budou zveřejněny hospodářské výsledky za uplynulý rok. Stále větší akcent je kladen na otázku, jaká bude dividenda vyplacená v letošním roce. Kromě samotného provozního výsledku hospodaření budou hrát roli investice společnosti. Ty budou směřovat především do dceřiné společnost Telefónica O2 Slovakia, která vlastní od minulého roku licenci třetího mobilního operátora na tamním trhu. Minulý týden se objevila zpráva, podle které slovenská prokuratura tento tendr napadla. Výběrové řízení měly údajně provázet nesrovnalosti a pochybení. Podle slovenského telekomunikačního úřadu byl tendr nicméně v pořádku. Akcie společnosti týden uzavřely na 507 Kč.

V nadsázce se dá říci, že akcie ČEZu pod vlivem silného větru mírně oslabily. Nicméně tento jednorázový efekt byl spíše psychologický a na hospodaření společnosti by neměl mít velký vliv. Stěžejním bodem bylo spíše čekání na vyslovení důvěry nebo nedůvěry novému vládnímu kabinetu. Jaká bude energetická koncepce vlády a jak se bude nakonec kompenzovat budoucí nedostatek elektrické energie není zatím zcela zřejmé.

Bez prolomení těžebních limitů jsou dány dvě základní cesty. První respektuje nejadernou – „jadrnou“ politiku zelených a spoléhá na spalování zemního plynu. Nevýhodou by bylo zvyšování surovinové závislosti na Rusku. Druhá a pravděpodobnější počítá s dostavbou dalších jaderných bloků. V současné době ČEZ plánuje výstavbu větrné elektrárny o výkonu 80 MWh poblíž Dukovan.

Na konferenci České akcie společnosti RM SYSTÉM zazněl z úst tiskového mluvčí Kříže plán, podle kterého hodlá ČEZ v rámci zefektivnění některých nejaderných částí zvýšit kapacitu jaderné elektrárny Temelín o 4% do příštího roku. V dukovanské elektrárně má vzrůst výkon dokonce o 9,5% do roku 2012. Přestože jsou to jen jednotky procent, jedná se při součtu o 1,9 TWh elektrické energie. To jsou asi 3% současné celkové spotřeby České republiky. Pod vlivem všech těchto informací uzavřel kurz akcie týden na hodnotě 896,10 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).