Hlavní navigace

Turisté s platebními kartami přispívají k rozvoji české ekonomiky

Zahraniční návštěvníci České republiky loni provedli téměř 5,5 milionu transakcí s kartami Visa.

Sdílet

Praha, 15. března 2004 – Zahraniční turisté u nás v loňském roce utratili prostřednictvím platebních karet Visa rekordních 9,2 miliard Kč. Ve srovnání s rokem 2002 tato suma představuje nárůst o 29,9 procent. Turisté nejvíce platili v obchodech, hotelech, restauracích a u čerpacích stanic; průměrná hodnota jedné transakce při placení kartou u obchodníka přitom činila přibližně 2 280 Kč.

Loni Českou republiku navštívilo 97,6 milionu turistů a celková částka, kterou zahraniční turisté přispěli k rozvoji české ekonomiky, dosáhla více než 14,3 miliardy korun (oproti roku 2002 nárůst o 30 procent).

Díky tomu, že platba prostřednictvím karty Visa je velice snadná a umožňuje jejímu držiteli impulsivní nákupy, má velmi pozitivní vliv na ekonomiku celého státu. Turisté se zpravidla nezatěžují výměnou hotovosti ve směnárnách a používají platební karty tak, jak jsou zvyklí z domova. Zahraničbním turistům poskytují karty Visa bezpečnost a pohodlí, pro české podnikatele jsou nezanedbatelným zdrojem příjmu, vysvětluje Miloslav Kozler, manažer pro Českou republiku asociace Visa International.

Největší podíl (72,7 procent) na celkové útratě zahraničních návštěvníků u nás měli turisté z evropských zemí, kteří prostřednictvím karet utratili 10,4 miliardy korun. Ze všech Evropanů utratili nejvíce Britové (2,3 miliardy korun), za nimi následovali Němci (1,5 miliardy korun) a Francouzi (855 milionů korun). Mezi turisty ze střední a východní Evropy vedli Rusové (572 milionů korun) a Poláci (455 milionů korun). Cizinci se u nás zdrželi průměrně 4 dny a jejich zájem se již tradičně soustředil především na Prahu, lázeňská města, jižní Čechy a Moravu.

Bez karty se při nákupech neobešli především Němci, Italové a Poláci, kteří uskutečnili přibližně 80 procent transakcí v obchodech. Norové a Švédové jsou při placení v obchodech zdrženlivější. Tradičně totiž upřednostňují výběry hotovosti z bankomatů, které loni představovali 60 procent všech jejich transakcí.

Dnes přijímá platební kartu Visa přes 44 000 českých obchodníků. Zahraniční návštěvníci tak mají mnohem více příležitostí k nákupu a platbě prostřednictvím svých karet. Turisté používají karty při cestování daleko častěji a utrácejí mnohem více, než když musejí vlastní peníze měnit za korunové bankovny či mince, dodává Miloslav Kozler.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).