Hlavní navigace

Trvejte na svých právech i na internetu

V pondělí 13. listopadu proběhne v Praze, v rámci kampaně EU Trvejte na svých právech, slavnostní vyhlášení výsledků testu internetových obchodů, který je prováděn Sdružením obrany spotřebitelů ČR.

Sdílet

Test, do něhož je zahrnuto 100 internetových obchodů s nejrůznějším zaměřením, od dětského zboží přes elektroniku a mobilní telefony až po sportovní zboží či knihy, se zaměřuje na nejčastější a ze spotřebitelského hlediska nejzávažnější nedostatky v obchodních podmínkách provozovatelů internetových obchodů. Jeho cílem je zejména posílit důvěru spotřebitelů v internetové nákupy a zároveň upozornit, na co si dávat zejména pozor. Obchody jsou testovány celkem v pěti kategoriích a kritéria kladou důraz na požadavky směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/7/ES. Mezi jednotlivé kategorie patří: správná identifikace prodávajícího, správná informace o délce záruční doby zboží, správná informace o odpovědnosti za vady a vlastnosti výrobků, správná informace o možnosti vrácení zboží do14 dnů od nákupu. Podmínka bezplatného vyřízení reklamace (i v případě zamítnutí). Akce je součástí informační kampaně Evropské Unie Trvejte na svých právech, která má za cíl informovat české občany o spotřebitelských právech, které jim poskytují právní předpisy EU na ochranu spotřebitele. Podnítit je k uplatňování těchto práv a podporovat spotřebitelská sdružení v jednotlivých členských zemích.

Předcházející tématické akce byly zaměřeny na ochranu spotřebitelských práv při nákupu dovolené resp. při poskytování spotřebitelských úvěrů. Tentokrát je ústředním motivem akce nákup na internetu. Součástí akce bude, kromě slavnostního vyhlášení testu internetových obchodů, rovněž prezentace simulovaného nákupu v internetovém obchodě, doprovázená odborným komentářem upozorňujícím na možná úskalí uvedené formy nákupu. Hlavním hostem akce bude poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová, která představí zprávu EU o ochraně spotřebitelských práv v digitálním prostoru.

Akce se koná v 11 hodin v sále Elišky Junkové v prostorách Autoklubu České republiky. Slavnostní vyhlášení moderuje Vladimír Čech. Akce: Trvejte na svých právech i na internetu

Slavnostní vyhlášení výsledků testu internetových obchodů, prováděného Sdružením na obranu spotřebitelů ČR, spojené s prezentací simulovaného nákupu v internetovém obchodě s doprovodným odborným komentářem.

(akce je součástí kampaně Evropské unie Trvejte na svých právech)

Místo: Autoklub ČR, Opletalova 29, Praha 1 (sál Club)

Datum: 13.11. 2006 11.00 hod

Moderátor: Vladimír Čech

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).