Hlavní navigace

Trh RM SYSTÉMU a události posledních dnů

Shrňme globální události, které na přelomu ledna a února ovlivňovaly dění na kapitálových trzích.

Sdílet

Pokračující nervozita před zasedáním FEDu, který dle očekávání zvýšil americké úrokové sazby na 4,5%, Jen pro zajímavost to byl pravděpodobně jeden z posledních důležitých počinů dlouholetého předsedy a světoznámého ekonoma A. Greenspana, který odchází do výslužby. Tento týden byl taky potvrzen pokračující pozitivní trend vývoje obchodní bilance, která sice skončila v prosince schodkem 3,9 mld. Kč, nicméně toto číslo je lepší než očekáváním analytiků a celková přebytek 41,9 mld. Kč hovoří o dobré kondici českého hospodářství, což se pozitivně promítá do situace na akciových trzích.

Akcie ČEZu tento týden reagovaly převážně na úspěch v akvizičním snažení při průniku na polský trh. Kolik ČEZ zaplatí dosavadnímu majiteli PSEG Global za majoritu ve dvou polských elektrárnách Elcho a Skawina nebylo zveřejněno, spekulace hovoří o sumě 7 9 mld. Kč. Od investice si ČEZ slibuje bezesporu lepší startovní pozici při očekávané privatizaci velkých polských elektráren. Proto se dá investice označit jako strategická a potvrzuje zájem ČEZu o polský trh. Akcie po pondělním openu na 801 Kč pod přílivem pozitivních zpráv posílil až na rekordních 833 Kč, poté vývoj pravděpodobně ovlivnilo vybírání zisků a pátek korigoval na uzavíracích 821 Kč. Další zprávou je, potvrzení zájmu o rumunský trh, když ČEZ podal závaznou nabídku na koupi distribuční společnosti Electrica Muntenia Sud. Tento krok nebyl žádným překvapením a cenu akcie nikterak neovlivnil.

Akcie společnosti Unipetrol tento týden kulminovaly v růst z posledního období a z hodnot nad 300 Kč postupně oslabily až k pátečním uzavíracím 294 Kč. K důležitým informacím z tohoto týdne patří převod akcií společnosti Paramo Trysk z dceřiné společnosti Unipetrolu Paramo, a.s. na společnost Benzina, a.s., která patří též do skupiny Unipetrolu za 252 mil.Kč.

Akcie SETUZY, a.s., které od začátku roku posílily z 345 Kč až k 650 Kč v minulém týdnu v pátek oslabily o 8% na 551 Kč. Důvodem je pravděpodobné soudní řešení sporu o spornou pohledávku ČKA.

Komerční banka 3 401 Kč, Český Telecom 524 Kč, Philips Morris 18 292 Kč.

Na „Volném trhu RM S“ oslabily akcie Mittal Steel z rekordních hodnot 2 800 Kč až k pátečním uzavíracím 2 638 Kč. Vítkovice 650 Kč, Tatra 126 Kč, Třinecké železárny 1 900 Kč.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).