Hlavní navigace

TNT Post Česká republika nesouhlasí s termínem liberalizace poštovního trhu

TNT Post Česká republika – druhý největší poštovní operátor v ČR, nesouhlasí s termínem liberalizace poštovního trhu, který navrhuje Evropská komise a česká vláda. Občané České republiky tak přijdou o možnost výběru poštovního operátora a s tím spojenou nabídku poštovních služeb – od ceny až po servis doručení.

Sdílet

„Odsunutí liberalizace poštovního trhu je špatná zpráva pro všechny občany České republiky. Bez liberalizace a tedy i tlaku konkurence není v zájmu stávajícího operátora vyvíjet nové a lepší služby za nižší ceny,“ říká Petr Zháňal, generální ředitel TNT Post pro střední a východní Evropu.

Liberalizace přináší pro všechny možnost volby. V EU je 9 z 10-ti odeslaných dopisů obchodních. Pokud mají firmy možnost volby, rozhodují se podle tří základních faktorů – kvality, ceny a rozsahu služeb. TNT Post odmítá argument podle kterého by noví poštovní operátoři nebyli schopni zajistit univerzální poštovní službu. Někteří odpůrci liberalizace se totiž obávají, že liberalizací se zhorší úroveň služeb například na venkově a v odlehlých oblastech, kam se podle nich nevyplatí novým poštovním provozovatelům investovat. Takové obavy jsou podle Petra Zháňala neopodstatněné: „Jsme schopni doručit poštovní zásilky do všech domácností v České republice a to jak prostřednictvím vlastní sítě, tak se smluvními partnery. Chceme dostat šanci to dokázat a oživit stávající poštovní trh.“

Liberalizace poštovního trhu by přinesla pracovní příležitosti, stejně jako vývoj v oblasti doručování a rozsahu služeb např. o hybridní poštu. Bez liberalizace nelze očekávat další přiblížení ke standardu služeb, na který si již občané v EU zvykli.

„Zkušenosti ze zahraničí, kde již liberalizace proběhla, hovoří o zvýšení spokojenosti zákazníků s úrovní poštovních služeb. Tlak konkurence vždy znamenal zkvalitnění služeb a výhodnější ceny za poštovní služby, “ dodává Petr Zháňal.

V České republice bylo otevření poštovního trhu původně naplánováno na rok 2009. Nyní je pravděpodobné, že vláda na základě doporučení Evropské komise odsune liberalizaci o další 4 roky do roku 2013.

Více informací v reportáži webové televize www.tntpostnews.info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).