Hlavní navigace

T-Mobile m-platba v novém – další šance pro internetové obchodníky

Zvýšení limitu jednotlivé platby na dvojnásobek. Výhodné nabídky pro obchodníky. Nejúspěšnějším partnerem Annonce, nejčastějším erotické služby.

Sdílet

Praha 7. srpna 2004 – T-Mobile připravil změny v podmínkách služby m-platba, které podstatným způsobem rozšiřují možnosti tohoto platebního nástroje. T-Mobile m-platba umožňuje nakupovat různé zboží a služby u obchodníků na Internetu a WAPu, nově až do výše 700,– Kč za jednu transakci. V současné době je možno takto platit u 12 společností, nejúspěšnějším obchodním partnerem je společnost ANNONCE, k.s., kde měsíčně prostřednictvím mobilního telefonu za inzerát zaplatí několik stovek uživatelů. Nejvíce partnerů je z oblasti poskytovatelů tzv. adult contentu, dalšími partnery jsou pak firmy provozující internetové encyklopedie či herní servery.

Mobilní platba má řadu výhod, z nichž největší je rozšířenost platebního „prostředku“. Mobilní telefon má denně k dispozici přes 90% Čechů, což zdaleka neplatí o platebních kartách. Mezi další výhody této platební metody patří snadnost použití, jednoduchost, rychlost a odpovídající míra zabezpečení. Zatím sice není možné vyrazit do města pouze s telefonem, protože mobilní platby lze uplatnit pouze na vybraných místech. Lze však očekávat, obchodníci jejich význam docení a výčet možností se bude postupně zvyšovat, říká marketingový ředitel T-Mobile Jiří Dvorjančanský a dodává: Je totiž poměrně jednoduché m-platby přijímat a obchodníkovi tato další platební možnost přináší další zisk.

Vedle zvýšení limitu jednorázové platby přichází T-Mobile také s krokem snižujícím bariéry právě partnerům z řad obchodníků – zavedením motivačního systému známého z oboru platebních karet. Jeho principem je motivovat obchodníka k co největšímu prodeji nastavením klouzavé odměny (marže) podle realizovaného objemu transakcí za dané období. M-platba se tak pro partnera stává ještě výhodnější a je pravděpodobné, že v ní najde zalíbení větší množství obchodníků.

Výhody použití služby m-platba pro zákazníky

 • Rozšiřující se portfolio zboží/služeb – elektronické zboží a služby
 • Snadnost použití – k realizaci platby stačí být registrován na portále t-zones a mít aktivovanou službu m-platba, což v mají všichni zákazníci T-Mobile automaticky. Aktivace je možná také ve složce Můj T-Mobile na WAPu či t-zones.
 • Jednoduchost procesu – rezervace a platba probíhají současně, nemusíte si nic zapisovat ani pamatovat, identifikační číslo platby Vám přijde v konfirmační SMS zprávě. Platba proběhne v pouhých pěti krocích: 1) zvolení m-platby na stránce obchodníka u něhož nakupujete zboží nebo službu, 2) automatické přesměrování na platební bránu T-Mobile a přihlášení pomocí uživatelského jména a hesla používaného v t-zones, 3) potvrzení platby, 4) informování o výsledku platby jak na webu, tak formou SMS, 5) automatické přesměrování zpět na stránky obchodníka.
 • Výhodné – za produkty a služby neplatíte více než kdyby jste použili hotovost nebo jinou platební metodu. Platby na dobírku zase bývají u většiny obchodníků zpoplatněné, protože jsou nákladnější.To je vlastně jedna další výhoda m-plateb – v případě tarifních zákazníků jde totiž v podstatě o krátkodobý úvěr, protože klient převezme produkt, ale zaplatí za něj až v rámci platby za služby operátora.
 • Bezpečnost – můžete si nastavit vlastní denní limit, o každé platbě jste informován potvrzovací SMS zprávou
 • Snadná obsluha – prostřednictvím Internetu, WAPu nebo Infolinky si můžete nastavit denní limit a přístup ke službě (aktivace/deak­tivace)
 • Rychlost – platba probíhá v reálném čase

Výhody pro obchodníky

 • jedna z mála platebních metod použitelných v prodeji zboží na internetu a WAPu, navíc z pohledu uživatele jednoduchá a důvěryhodná
 • jednoduchá aplikace  – T-Mobile připravil speciální aplikaci zjednodušující implementaci služby do stávajícího systému elektronického obchodování
 • výhodnost – klouzavé marže
 • potenciál k získání dalších zákazníků

m-platba v Čechách

T-Mobile představil na Invexu už v roce 1999. Stal se tak jedním z prvních operátorů na světě, kteří m-platby uvedli do praxe. Využití služby sice nikdy nebylo výrazně velké, ale účel splnila – ukázala, jak je využití podobného typu plateb jednoduché. Nejprve bylo možno platit v automatech CocaCola a myčkách Aral, v roce 2003 se T-Mobile přeorientoval na zboží v internetových obchodech. Tam totiž sice obvykle akceptují platby platebními kartami, avšak mnohé české banky omezují použití karet na internetu. Jiné platební metody (složenka, převod z účtu) zase nesplňují kritérium rychlosti.

Rozhodnutí T-Mobile podpořila také studie asociace MPA vycházející z průzkumu TNS Factum. Celkem oslovila 355 respondentů z celé republiky, aby zjistila jejich nákupní zvyklosti se speciálním zaměřením na bezhotovostní platby. Podle nich jsou hlavní přednosti m-plateb jejich dostupnost a jednoduchost používání. Třetina respondentů pozitivně hodnotila rychlost transakce, která proběhla rychleji, než transakce s platební kartou. Jen zhruba deset procent uživatelů projevilo obavy o bezpečnost transakcí, ostatní m-platbám důvěřují. V případě možnosti volit mezi m-platbou a platbou kartou dávají uživatelé u částek nižších než sto korun přednost m-platbám, u vyšších částek by pak zhruba o pětinu více uživatelů volilo platební kartu.

Srovnatelné produkty v současné době v podstatě neexistují: Juicepay od Eurotelu byl po roce zastaven, stejně jako internetová peněženka Monetka.cz či služby DirectPay.cz a I like Q. Nejnovějším subjektem na trhu je pak systém i-plus od firmy PayNet (www.pay-net.cz), představovaný kartou i-plus, kterou lze zakoupit v trafice, na poště či čerpací stanici.

…a ve světě

Už na konci devadesátých let se m-platby staly jedním z termínů, kterým začaly telekomunikační firmy a systémoví integrátoři bombardovat operátory i veřejnost. Přesto se m-platby v té době příliš neprosadily. Nyní ale mají zelenou a to zejména u motorizovaných návštěvníků Londýna. Do centra města totiž může vozem vjet pouze ten, kdo zaplatí speciální mýtné. A jeden ze způsobů, jak je platit, je i m-platba s pomocí mobilního telefonu. Řidiči tak mohou platit třeba ve chvíli, kdy čekají v dopravní zácpě.

Už na jaře 2003 přitom přední světoví operátoři Orange, Telefonica Moviles, T-Mobile a Vodafone založili Asociaci pro služby mobilní platby (Mobile Payment Services Association) s cílem definovat standard pro m-platby. Ředitel asociace, Tim Jones, vidí i další potenciální uživatele m-plateb: Mobilní telefon má téměř každé dítě, avšak platební kartu ne.

Podle Strategy Analytics se m-platby uplatní zejména na internetu. Nyní je objem takových plateb v podstatě nulový, ale už v roce 2005 by měl činit zhruba dvě miliardy dolarů. Velkou část plateb spolkne třeba předplatné na hudební servery se soubory MP3 a další internetové služby.

Každopádně tentokrát všechny zainteresované firmy – výrobci, integrátoři, operátoři i média – mluví o m-platbách poměrně opatrně, aby se neopakovala situace s WAPem či 3G. To může celé věci jedině prospět.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).