Hlavní navigace

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ

Reakce na dopis zaslaný starostům obcí a měst Českou národní bankou podepsaný (ČNB) Ing. Pavlem Hollmannem, MBA, ředitelem Sekce regulace a dohledu nad kapitálovým trhem ČNB a na článek uveřejněný dne 5. 3. 2007 v Hospodářských novinách pod názvem „Obce hazardují s penězi, tvrdí ČNB“, str. 17, rubrika z domova.

Sdílet

V obou materiálech byly veřejnosti poskytnuty informace, které svým obsahem vyvolávají pochybnosti o serióznosti obchodníků s cennými papíry, kteří poskytují klientům možnost zhodnocování finančních prostředků pomocí reverzních repo operací, popř. umožňují klientům financování obchodů prostřednictvím repo operací. Z citovaného článku v HN vyplývá, že ČNB získala vyjádřeno slovy pana víceguvernéra centrální banky, Miroslava Singera, nekonkrétní signály z trhu, že při prodeji investičních produktů obchodníci městům a obcím rizika zatajují. Pokud se ČNB pouze domnívá, že k takovému jednání dochází, a nevychází přitom z konkrétní dozorové praxe, poškozuje tím dobré jméno všech obchodníků s cennými papíry a vyvolává v investorech neopodstatněné obavy. České asociaci obchodníků s cennými papíry (ČAOCP), která hájí zájmy nebankovních obchodníků s cennými papíry nezbývá než se proti takovému paušalizování, bez konkrétních důkazů ohradit. Pokud ČNB má nebo bude mít k dispozici konkrétní zjištění, že nabídka investičních služeb některých obchodníků není v souladu s právními předpisy a pravidly odborné péče, měla by proti takovým subjektům razantně zasáhnout v rámci své dozorové pravomoci a zjednat tak nápravu. ČAOCP jí v tom poskytne maximální součinnost.

Členové ČAOCP poskytují svým zákazníkům v souladu s právními předpisy rozsáhlé informace o fungování kapitálového trhu, a to včetně informací o rizicích souvisejících s repo obchody. Dostatečná informovanost zákazníků a otevřenost obchodníků vůči zákazníkům je jednou ze základních podmínek jejich dlouhodobé spolupráce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).