Hlavní navigace

Thajská masáž a druhý pohled na plánované výsledky ČEZ, aneb co hledat za volatilitou trhu. Jak si vede Tatra a Mittal Steel Ostrava

Zajímavý vývoj mělo obchodování na kapitálovém trhu v uplynulém předvánočním týdnu. Trhy, které bývají přes svátky většinou klidnější, reagovaly především na negativní sentiment ze zahraničí a na některé korporátní zprávy. Zvláště 15% propad thajské burzy kvůli restrikcím tamní centrální banky strhnul dolů rozvojové trhy, ke kterým trh český ještě do jisté míry patří.

Sdílet

Korekce zasáhla nejsilněji ČEZ, který po delším období růstu lákal k vybírání zisků. K negativním zahraničním tlakům se v případě české energetiky přidaly ještě zprávy týkající se plánovaného hospodaření na rok 2007.

ČEZ v roce 2007 čeká nárůst čistého zisku o 19,3% na celkových 34 mld. Kč. Na první pohled obrovské číslo bylo za očekáváním trhu, který odhadoval plánovaný čistý zisku v rozmezí 35 – 38 mld. Kč. Připomeňme, že letošní předpokládaný hospodářský výsledek bude na úrovni čistého zisku kolem 28,5 mld. Kč a odhad 34 mld. Kč na rok 2007 implikuje zisk na akcii 57,40 Kč. V případě, že management společnosti dodrží nastavený dividendový trend výplaty 40 – 50% z konsolidovaného zisku, by se dividenda za rok 2007 mohla pohybovat kolem 23 Kč za akcii. Provozní zisk by měl vzrůst o 18,1% na 47 mld. Kč a investice společnosti by se v příštím roce měly pohybovat kolem 30,5 mld. Kč.

Reakce akcií na tyto zprávy byla více než negativní a ČEZ oslabil z hodnot kolem 1006 Kč až k 925 Kč. Páteční obchodování bylo již spíše klidné a týden ČEZ ukončil na 944 Kč.

Negativní zpráva zasáhla také Mittal Steel Ostrava. Delší dobu posilující titul, který se obchoduje pouze na trhu RM-SYSTÉM a poslední dobou se vykazuje stále vyšší likviditou, oslabil pod tíhou informace o udělené pokutě 2,4 mld. Kč (194 Kč na akcii) od finančního úřadu za údajné nadhodnocování ceny koksu a tím poškozoval společnost Vítkovice Steel. Mittal Steel Ostrava se proti pokutě odvolal a dle vyjádření Ministerstva financí se o konečném verdiktu bude rozhodovat v horizontu dvou až tří měsíců.

K zamyšlení je fakt, že pokuta přichází v době, kdy se ministři snaží společnost přesvědčit, aby mateřská společnost Mittal Steel Co. stáhla arbitrážní spor, ve kterém po ČR požaduje 20 mld. Kč. Spor se vede právě kvůli společnosti Vítkovice Steel, kterou získal v loňském roce ruský Evraz za 7 mld. Kč. MSO měl tehdy o ocelárny velký zájem, ale byl z exkluzivního jednání vyloučen. Akcie oslabily z 3 150 Kč až k pátečním 2 901 Kč.

Ze 123,50 Kč až k 184,70 Kč, tedy vánoční dárek v podobě zhodnocení kurzu o necelých 50% během týdne. Taková byla výsledná reakce na armádní zakázku v hodnotě 2,6 mld. Kč, kterou získala kopřivnická Tatra. Hektické obchodování vybičovalo řadu dlouho spících investorů k prodeji a vybírání zisků stáhlo akcie k 152 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).