Hlavní navigace

TÉMA: Zahájení obchodování s futures na akcie ČEZ a Erste

Dne 29. ledna 2007 zahájila pražská burza obchodování s futures kontrakty na akcie ČEZ a ERSTE, které tak doplňují již nabízený futures kontrakt na index PX. Futures kontrakty na obě akcie jsou buďto s tříměsíční nebo šestiměsíční splatností.

Sdílet

Tvůrcem trhu je v případě futures na akcie ČEZ společnost Patria Finance, a.s a v případě futures na akcie Erste společnosti Patria Finance, a.s. a Česká spořitelna, a.s. S oběma produkty mohou soukromí investoři obchodovat prostřednictvím společnosti Patria Direct.

Futures kontrakty patří do skupiny standardizovaných burzovních derivátů. Podstatou těchto kontraktů je stejně jako u ostatních termínových operací dohoda o směně daného množství podkladových aktiv k předem určenému datu. Futures ve své podstatě představují pevnou dohodu mezi dvěma stranami, která jim dává povinnost koupit nebo prodat ke stanovenému termínu v budoucnosti standardizované množství předmětného podkladového aktiva za předem sjednanou cenu. Díky tomu lze spekulovat jak na růst, tak na pokles. Investice do futures využívají tzv. pákového efektu, díky němuž je možno dosáhnout při podstoupení vyššího rizika též většího potenciálního zisku (nebo ztráty) v porovnání s přímou investicí do podkladového aktiva. Investor totiž skládá pouze zlomek ceny (margin), se kterým kontroluje pozici vyšší hodnoty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).