Hlavní navigace

Proč je cena akcii TELECOMU na RM-S o více než 50 Kč vyšší než na burze?

[Tisková zpráva] Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 23. 6. do 27. 6. 2003.

Sdílet

Veřejnosti, která se zajímá o dění na kapitálovém trhu neunikla pravděpodobně skutečnost, že akcie ČESKÉHO TELECOMU se na mimoburzovním trhu RM SYSTÉM obchodovaly poslední tři dny tohoto týdne za cenu okolo 330 Kč za akcii, která je o cca 50 Kč vyšší než cena stejných akcií na pražské burze.

Důvodem tohoto jevu je odlišná doba vypořádání obchodu na jednotlivých trzích s cennými papíry. Zatímco obchody na trhu RM-S jsou vypořádány, tedy připsány na majetkový účet kupujícího ve Středisku pro cenné papíry, okamžitě (v čase T+0). Standardní doba vypořádání obchodů na pražské burze je tři dny po uzavření obchodu (T+3).

Rozhodný den pro výplatu dividendy akcionářům ČESKÉHO TELECOMU, kterou ve výši 57,50 Kč na akcii schválila valná hromada, je pátek 27.6.2003. Z důvodu odlišné doby vypořádání obchodu na jednotlivých trzích se až do rozhodného dne obchodovalo na RM-S s akciemi Č. TELECOMU s právem na dividendu.

Avšak na pražské burze se od středy, tedy tři dny před rozhodným dnem tohoto týdne, obchodovaly akcie již bez nároku na dividendu, jejichž cena je pochopitelně nižší. Celkově akcie Č. TELECOMU na RM-S posílily o necelou desetinu procenta, když se závěrečný obchod uskutečnil za cenu 330 Kč.

Vyjádřeno hodnotou indexu PK 30 cena akcii v tomto týdnu stagnovaly. Konečná hodnota indexu 809,9 bodů v mezi týdenním srovnání klesla o 0,4 %. Příznivci teorie tzv. červnového efektu jistě zaznamenali, že hodnota indexu je v posledním červnovém týdnu oproti počátku měsíce nižší o 34,5 bodů.

Z rostoucích akcií v tomto týdnu zaujaly akcie společnosti Veba textilní závody. Jejich cena vzrostla o 22,8 % na hodnotu 350 Kč. Také akcie VITKOVIC potěšily své akcionáře vzrůstem o 5 % na hodnotu 12,60 Kč.

Naopak se nedařilo akciím Aliachemu, které ztratily v průběhu týdne 2,9%, když závěrečný kurz v patečním obchodování má hodnotu 77,70 Kč.

Jiří Vodička
RM-SYSTÉM, a.s.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).