Hlavní navigace

Světový růst ekonomiky - Hladké přistání

Světové ceny energií porostou v roce 2006 o 2,7%. Tvrdí to nejnovější analýzy úvěrové pojišťovny společnosti EULER HERMES, která koriguje svou předpověď z června 2005, kdy světový růst cen energií odhadla na celá 3%. Změnu prognózy vyvolal překvapivý pokles HDP, který ve většině zemí činí 0,6%.

Sdílet

Sestupná revize v předpovědích na rok 2006

Významný nárůst cen energií na konci roku 2005 a v roce 2006 vedoucí postupně k předpokládanému růstu inflace a poklesu ve spotřebě domácností a zisků společností. se konat nebude. S tímto tvrzením přichází společnost EULER HERMES, který koriguje svou předpověď z června roku 2005, kdy tento růst odhadla na 3%. Nyní společnost sestavila předpověď světového růstu v roce 2006 na 2,7%. Změnili se totiž předpovědi HDP, který poklesl o 0,2% na 0,6% ve většině zemí, zejména v USA a Euro zóně o 0,2% a v Japonsku o 0,6%, kde by předpokládané oživení domácí poptávky mohlo vést ke zvýšením cen energie. Finsko zaznamenalo dlouhodobé problémy na jaře 2005, které snížily průměrný hrubý domácí produkt na rok 2005 téměř na nulu. Naopak Španělsko, Dánsko a Švédsko překvapilo dynamismem své domácí poptávky, který bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2006, a bude kompenzovat zpomalování světové poptávky. Spojené království zahájilo cyklus snížení úrokové míry, která mu umožní stabilizovat růst na 2%. Nově vznikající ekonomiky, zejména v Asii, by měly zaznamenat střední snížení rychlosti růstu. Bezprostředně se tak zařadí za zpomalující se spotřebou v USA.

Celkově by v roce 2006 mělo být ekonomické prostředí o něco rizikovější, není však, podle analýzy EULER HERMES, důvod předpokládat významné zpomalení. V jiné době by podle EULER HERMES prudké zvýšení cen nafty vyústilo v ostré zpomalení ve světovém růstu a v hospodářský pokles v USA. Poslední dva roky ale zvýšení ceny ropy nemělo stejný inflační efekt jako v letech 1970 a 1980, a ani neotřáslo finančními trhy. Místo prudkého stoupání, jaké zaznamenaly na počátku 80.let, výnosy z obligací ve skutečnosti padaly tak jak šly ceny ropy nahoru. Ukázalo se, že na trhu drahá nafta představuje riziko spíše k růstu než k inflaci.

Inflace kontrolovaná všude

Výjimečný nárůst v čínské průmyslové výrobě je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících zvýšení cen ropy. Ale Čína současně přispívá ke snížení světových cen vyráběného zboží tím, že exportuje po celém světě, – a to zboží, které je jak levné tak i čím dál tím více sofistikované. Čínský růst proto tvoří jak zdroj problémů, což je zvýšená cena ropy, tak i lék na ně v podobě nízkých cen ostatního zboží . Výsledkem je inflace, která je po celém světě pod kontrolou. V zemích, kde je domácí poptávka dynamická, jako například v USA a ve Španělsku, nečiní inflace více než 3%. Spotřebitelé z toho vyjdou více méně stejně. Ale z výrobců se stávají poražení: zisky západních zemí jsou těžce zkoušeny. Zvláště těch, které patří k menším společnostem a subdodavatelům. Ti většinou nemají jak se dostat na světové trhy nebo se připojit k masivní vlně firem mířících do zemí s levnou pracovní sílou. Výsledkem je, že mzdy a zaměstnání v průmyslu jsou velmi nestálé . Kromě současné ropné krize, zůstává riziko devalvace problémem větším než návrat k inflaci ve starém průmyslovém světě, zvláště v Evropě. PB

Spojené státy americké

Po Katarině

Americký růst v roce 2006 znatelně zpomalí, nepovede to však ke stagnaci ekonomiky. Předpovídá to společnost EULER HERMES.

Podle analýz EULER HERMES se americký růst v druhé polovině tohoto roku znatelně zpomalí – a to vinou vyšších úrokových sazeb a dražší nafty. Americký růst by měl jít dolů téměř o celý stupeň v roce 2005 na 3,3% s dalším snížením o 0,8% v roce 2006 na 2,5%. Nicméně faktory odpovídající za tuto tendenci se v průběhu roku 2006 sníží, jak cena ropy tak i úroková sazba se ustálí a umožní tak ekonomice vyhnout se stagnaci.

Měnová politika: kontinuální růst úrokové sazby až do odchodu Alana Greenspana

Americká centrální banka (FED) by měla pokračovat a postupně zvyšovat úrokové sazby, o 25 setin procenta na každém jednání Federálního výboru pro volný trh, ovšem kromě politických opatření bezprostředně reagujících na hurikán Katrina. FED se nepochybně soustředil na sazbu 4,5% a ekonomické dopady hurikánu nejsou pravděpodobně tak velké, aby stačily na změnu směru. Bude odchod Alana Greenspana dne 1.února 2006 příležitostí ke změně politiky? Ze základních periodicky se opakujících důvodů, by se jeho odchod mohl časově shodovat se stabilizací úrokové sazby. Podle způsobu řízení FED by mohly nastat změny většího strukturálního charakteru. Ben Bernanke, Greenspanův nástupce vyzýval v minulosti k nastavení cílového čísla pro inflaci.

Externí sektor? Zlepšení pohledu?

Současný americký účetní deficit by měl převýšit 6% hrubého národního produktu v roce 2005 a měl by být dokonce vyšší v roce 2006. Ale pád dolaru je pravděpodobný začátek splácení. Vývoz zůstává velmi dynamický téměř na 7,5% v roce 2005 a US tak vyhrává zpět tržní podíl. Dovozy jsou méně rázné, než domácí poptávka naznačovala. Toto zásadní zlepšení v americké účetnictví však škodí euro-zóně a nevyjasňuje základní otázku dolarového nadhodnocení proti měnám v dolarové oblasti (což je Asie a Latinská Amerika). Čínská nová politika směnného kurzu přišla s velmi lehkým 2% přehodnocením juanu a to by pak trvalo mnohem déle restaurovat americký současný účetní zůstatek.

Domácí poptávka: zmírnění spotřeby na obzoru

Domácí míra spoření USA klesla na 0% v první polovině roku 2005 protože američtí spotřebitelé vystříleli svou munici když se vypořádávali s narušením své kupní síly, při stoupající ceně ropy zejména těsně po a později po hurikánu Katrina.

Spotřeba, která zůstala silná do letošního léta, se významně zpomalila na podzim. Na vrub automatickému zvýšení inflace, lze podle EULER HERMES také připsat snížení důvěry, která vede spotřebitele ke snaze více šetřit. Avšak velké katastrofy mohou rovnoměrně aktivovat vyrovnávací vlnu poptávky, jak jsme viděli tři měsíce po útocích dne 11.září 2001, tvrdí EULER HERMES.

Obchod: zpomalení zisků v roce 2006

Po vzestupu o 14% v roce 2004, by letos měly obchodní zisky růst až o 20%, ale – jak ukazuje tabulka – pouze o 7% v roce 2006. Tato situace přesto umožňuje velmi vysokou úroveň ziskovosti a zároveň významně lepší bilanci, ovšem kromě některých sektorů jako například automobily a aerolinie. Snížení obchodní zadluženosti by mělo umožnit firmám absorbovat zvýšení úrokové sazby poněkud snadněji. Obchodní insolvence by se měly snížit o 4% tento rok a o další 2% v roce 2006.

Politici a rozpočty: žádné významné snižování veřejného deficitu

Bushova úroveň popularity klesla pod 40% proto, že Amerika zabředla v Iráku, ceny ropy raketově vzrostly a evidentní. je i míra katastrofy generovaná hurikánem Katrina. To vše si říká o zvýšení veřejných výdajů na počátku roku 2006 v polovině Bushova druhého funkčního období. Nedávné snížení dlouhodobých sazeb a akcelerace ve fiskálním příjmech umožňuje rozpočtový prostor na federální, státní a místní úrovni, ale otázka je, na jak dlouho. Veřejný deficit vyššího než 4% v době plné prosperity zvyšuje obavu z nejhoršího v případě recese. PB Čína – jin a jang světové inflace

Hurikán Katrina v současné době poslal ceny ropy na 70USD za barel a tím zvýšil obavu, že ropa bude trvanlivě drahá a nakonec vykolejí světovou ekonomiku. Čína v současné době tvoří více než 4% světového HDP a toto číslo podle EULER HERMES stoupne na 5%. Ovšem společně s Hong Kongem a Tchai-wanem, neboť tyto tři ekonomiky jsou na sobě čím dál více závislé. Řecko – studená sprcha Přehled

Investice potřebné pro Olympijské hry jsou pryč a řecký růst sazby se v roce 2005 nakonec ustálí na 3%. Vláda nedosáhne plánovaného cíle 3,9% deficitu, který uvádí ve svém rozpočtu a v souladu se svými závazky podle revidovaného Paktu stability a růstu. Deficit ještě klesne, tvrdí EULER HERMES.

Dva tygři a drak

(Hong Kong, Tchaj-wan, kontinentální Čína) Hong Kong a Tchaj-wan byly považovaní za asijské „tygry“ dlouho před tím, než kontinentální Čína začala burácet. Čína je ale převyšuje potenciálem velikostí a růstu. Obě země se musí ekonomicky a politicky adaptovat, s tím, že mají problematický vztah k Peking. Vypadá to, že kontinentální Čína bude pokračovat v silném růstu a globální integraci.

Motory růstu – samotná Čína tvoří téměř 4% HDP. Tyto tři společné ekonomiky mají společné HDP ve stejné velikosti jako GB nebo Francie a během dvou dekád by mohly tvořit světovou produkci rovnocennou euro zóně.

Kontinentální Čína  – směrem k vyrovnanějšímu růstu

Tchaj-wan – silný ve službách

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).