Hlavní navigace

Světové trhy: optimismus zasažen neštěstím v Japonsku a vývojem v arabských zemích

[Tisková zpráva] “Jakmile si světová ekonomika začala užívat výraznějšího oživení růstu, katastrofa v Japonsku a poslední vývoj v arabském světě začaly představovat rizika pro stabilní ekonomický vývoj v eurozóně,” tvrdí Valentin Hofstätter, analytik Raiffeisen Bank International AG (RBI).

Sdílet

•    Růst HDP v eurozóně o 1,8 procenta

•    Další růst cen ropy může mít dopad na oživení

•    Mírně pozitivní výhled pro USA

•    Inflace poroste do léta

•    Japonská burza zasažena katastrofou

•    Úrokové sazby ECB tlačí na dluhopisové trhy

“Jakmile si světová ekonomika začala užívat výraznějšího oživení růstu, katastrofa v Japonsku a poslední vývoj v arabském světě začaly představovat rizika pro stabilní ekonomický vývoj v eurozóně,” tvrdí Valentin Hofstätter, analytik Raiffeisen Bank International AG (RBI). Hofstätter je tak při své prognóze opatrný a pro letošní rok očekává růst HDP eurozóny o 1,8 procenta.

“Dlouhodobý potenciál růstu zde stále je, poklesy v posledních šesti měsících způsobily, že jsou tyto trhy i nadále atraktivní,” dodává analytička Veronika Lammerová.

Různé úrovně oživení v eurozóně

Analytici Raiffeisen Research i nadále očekávají, že oživení bude v jednotlivých zemích různě rychlé. “Exportní ekonomiky jako Německo, Holandsko, Finsko nebo Rakousko těží z celosvětového oživení, země jako Španělsko nebo Irsko naopak trpí realitními bublinami a vysokými deficity,” vysvětluje  Hofstätter.

Navíc, současná počáteční fáze oživení může být ohrožena řadou šoků. “Neštěstí v Japonsku zřejmě bude mít menší dopad na růst, ale může mít spíše negativní psychologický efekt, který může vest k odložení investic i spotřeby,” říká Hofstätter. Největší riziko však nyní představují ceny ropy rostoucí kvůli nepokojům v arabském světě. Na vývoj může mít dopad i vývoj státních financí v některých zemích eurozóny, jako je naposledy vidět v Portugalsku.

USA: ekonomika stále roste rychleji

Pro USA zůstává výhled nadále mírně optimistický, rizika však rovněž porostou. “Pořád věříme naší prognóze růstu v letošním roce těsně pod 3,0 procenty, ale budeme se pečlivě zajímat o vývoj cen ropy,” uvedl Hofstätter.

Inflace zůstane vysoká

Výrazný růst inflace z poslední doby dále zvýšil obavy z inflace. Např. v Rakousku dosáhla inflace v únoru tří procent, podobné úrovně jsou v USA i eurozóně, kde dosáhla 2,4 procenta. “Hlavním důvodem nárůstu inflace jsou ceny ropy, ještě jsme přitom nedosáhli vrcholu. I když už ropa nebude zdražovat a zastaví se na úrovních nad 100 dolary za barel, inflace až do léta poroste až ke třem,” vysvětlil Hofstätter. Ve druhé polovině roku by podle něj měla inflace začít klesat a v roce 2012 se zastavit okolo dvou procent.

ECB zřejmě bude zvyšovat úrokové sazby

Analytici Raiffeisen Research i nadále očekávají, že ECB zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů už na nejbližším zasedání 7. dubna.  Sazby by měly dále růst i ve zbytku roku a ke konci roku by se měly dostat ke dvěma procentům. Oproti tomu aktuální sazby amerického Fedu by měly zůstat na stávajících úrovních déle a mohly by začít růst až na přelomu letošního a příštího roku poté, co se zlepší situace na americkém trhu práce. “Z toho by mělo v následujících měsících těžit euro, možné jsou i úrovně nad 1,50 USD/EUR,” domnívá se Hofstätter.

Státní dluhopisy zůstávají pod tlakem

V březnu získaly státní dluhopisy dočasnou podporu v sérii krizí, především situací v Japonsku, a odmazaly tak část předchozích ztrát. Hofstätter však ve výhledu na příští měsíce doporučuje vyhnout se především dluhopisům s delší splatností a jako alternativu doporučuje spíše investice do peněžního trhu.

Výhled na vývoj akcií v eurozóně i USA pozitivní

Firemní zisky letos porostou o 10 až 20 procent, nárůsty však budou nižší než loni. “Ve druhém čtvrtletí by tak akciové trhy měly dále růst, v krátkodobém výhledu zůstávají i zde hlavním rizikem ceny ropy. Vývoj akcií v eurozóně však má naši důvěru,” uvádí Lammerová. Americké akcie zaznamenaly od loňského podzimu silný růst a měly by zůstat mezi nejrychleji rostoucími trhy i ve druhém čtvrtletí. Rovněž u akcií rozvíjejících se trhů se nemění jejich dlouhodobý růstový potenciál. Při rozdělování investic tak analytici Raffeisen Research momentálně upřednostňují investice do akcií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).