Hlavní navigace

Studie BSA a IDC poukazuje na ekonomické zisky, které Česká republika může získat ze snížení softwarového pirátství

Snížení tuzemské míry softwarového pirátství ze současných 41 procent o 10 procentních bodů by mohlo do roku 2009 vytvořit na 2 900 nových pracovních míst, posílit tuzemskou ekonomiku o 950 milionů dolarů a do státní kasy přidat na daních dalších 96 milionů dolarů. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila Business Software Alliance (BSA).

Sdílet

Nezávislý výzkum, provedený společností International Data Corporation (IDC), dospěl k závěru, že každý pokles tuzemského softwarového pirátství by mohl výrazně nastartovat růst sektoru informačních technologií (IT). Zatímco IDC odhaduje růst českého IT sektoru do roku 2009 na 47 procent, snížení míry pirátství o 10 procentních bodů by mohlo vést k 58procentnímu růstu.

Studie, kterou zadala organizace BSA, je dostupná on-line na adrese http://www.bsa.org/idcstudy. Jde o jedinou analýzu svého druhu, která hodnotí vliv snížení míry softwarového pirátství na IT sektor v 70 zemích celého světa. Zároveň upozorňuje na výhody, které by těmto zemím plynuly z omezení pirátství a propagace ochrany duševního vlastnictví.

Evropská unie, s druhým největším IT sektorem po Severní Americe, už těží ze snižování míry softwarového pirátství. IT odvětví v EU nyní dosahuje objemu 311 miliard dolarů ročně, zaměstnává téměř 2,5 milionu pracovníků v 365 tisících IT firmách, a každý rok tak přináší evropským vládám na daních 268 miliard dolarů. Snížení míry softwarového pirátství ze současných 35 procent o 10 procentních bodů by mohlo vést k dalšímu hospodářskému růstu v objemu 88 miliard dolarů, získání dalších 25 miliard dolarů daňových výnosů a vytvoření 155 tisíc nových pracovních míst v IT oblasti.

Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA v České republice, řekl: IT sektor – a softwarový průmysl zvláště – je silným motorem ekonomického růstu jak v EU, tak po celém světě. Současný ekonomický vliv IT ale představuje jen zlomek možných zisků, které by se odrazily nejen v softwarovém průmyslu. Pokud chce Česká republika těžit z potenciálu informačních technologií, musí pro ochranu hodnoty duševního vlastnictví udělat více.

IDC odhaduje, že za českým IT sektorem nyní stojí 6 400 firem, které dávají práci 56 tisícům zaměstnanců, a do státní kasy z něj ročně plyne 823 milionů dolarů. Tuzemský softwarový průmysl je ohodnocený na 2,7 miliardy dolarů. Studie poukazuje, že snížením tuzemské míry pirátství o 10 procentních bodů v rozmezí let 2006 a 2009 by způsobilo:

  • Odhadovaný růst tuzemského IT sektoru by do roku 2009 stoupl z 47 na 58 procent a zvýšil hodnotu odvětví na 4,3 miliardy dolarů.
  • Vznik 2 900 nových dobře placených pracovních míst v oblasti IT
  • Přírůstek k domácímu HDP ve výši 951,9 milionu dolarů
  • Dalších 96,2 milionu dolarů ve formě daňových odvodů

Kromě přehledu ekonomických přínosů, kterých může být dosaženo zvýšenou ochranou duševního vlastnictví a omezením softwarového pirátství, studie rovněž navrhuje zemím, které se chtějí těžit z ekonomických výhod, následujících pět kroků:

  • Aktualizovat státní zákony o autorských právech tak, aby implementovaly závazky Světové organizace pro ochranu duševního vlastnictví (World Intellectual Property Organization, WI­PO);
  • Vytvořit účinné mechanismy vymáhání práva tak, jak to požaduje Světová obchodní organizace (WTO) včetně přísných protipirátských zákonů;
  • Vyčlenit na řešení tohoto problému vládní zdroje, včetně státních jednotek pro ochranu duševního vlastnictví, nadnárodní spolupráce a většího počtu školení zaměřených na vymáhání práva;
  • Zlepšit vzdělávání veřejnosti a jejího povědomí o problematice
  • Jít příkladem tím, že veřejný sektor bude používat pouze legální software.

Evropská unie udělala první krok, když v dubnu 2004 přijala direktivu o vynutitelnosti práva na intelektuální vlastnictví (Enforcement Directive). Ta poskytuje členským státům nástroje a směrnice, které mohou použít pro ochranu a podporu odvětví, jejichž prosperita úzce souvisí s dodržováním autorského práva. Termín pro implementaci se blíží a je stanovený na duben 2006. BSA proto pevně věří, že ekonomické benefity nastíněné v této studii budou motivovat vlády EU k posouzení jejich systémů pro dodržování autorských práv. Je to příležitost, jak udělat další kroky k posílení národních autorských práv a respektování duševního vlastnictví.

Beth Scottová, viceprezidentka BSA pro oblast Evropy, Středního východu a Afriky (EMEA) uzavřela: Software proměnil produktivitu a konkurenceschopnost každé společnosti, v každé oblasti trhu na celém světě a učinil z IT průmyslu hlavní motor hospodářského růstu. S nadcházející implementací direktivy o vynutitelnosti práva na intelektuální vlastnictví mají členské státy EU unikátní příležitost přehodnotit jejich systémy ochrany autorských práv. Mohou do praxe uvést silné regule, které jim dovolí těžit z ekonomických výhod generovaných softwarovým sektorem. Studie totiž jasně ukazuje, že dokonce i mírné a dosažitelné omezení softwarového pirátství o 10 procentních bodů by mohlo místním ekonomikám přinést obrovské výhody.

John Gantz, vedoucí výzkumu v IDC, dodal: Díky této zprávě jsme schopni lépe stanovit pozitivní dopady, které se mohou projevit v zemích, které přistoupily na rozsáhlejší ochranu duševního vlastnictví a zvyšování povědomí o problematice. Světu se tak dostává souhrnný obrázek, co už jsme dlouho věděli: omezení softwarového pirátství přináší výsledky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).