Hlavní navigace

Studie Allianz Centra pro technologie varuje: motocyklista při nárazu do traktoru téměř nemá šanci na přežití

[Tisková zpráva] Nedávná studie Allianz pojišťovny o nehodách, souvisejících s traktory a dalšími zemědělskými stroji, přinesla jednoznačný závěr – řidiči těchto strojů jsou čím dál častěji viníky dopravních nehod. Nejen v Německu, ale také v České republice nastal v loňském roce jeden z největších nárůstů počtu nehod právě v kategorii traktorů a dalších strojů, a to meziročně o 27 %. O 17 % se zvýšila také závažnost těchto dopravních nehod, v loňském roce byli při nehodách u nás usmrceni dva řidiči traktorů a dva jejich spolujezdci.

Sdílet

Každoročně také Allianz v České republice vyřizuje několik set těchto událostí – v  2009 to bylo 284 škod a v 2010 pak 367. Viníky nehody jsou zhruba v poměru půl na půl jak řidiči osobních automobilů, tak i zemědělských strojů.

Ze studie o dopravních nehodách zemědělských motorových vozidel, kterou provedlo Allianz Centrum pro technologie z pověření Asociace německých pojistitelů pro výzkum dopravních nehod (UDV) vyplývá, že řidiči traktorů častěji zapříčiní dopravní nehody s tělesnými zraněními – v 63,1 %, zatímco u ostatních účastníků silničního provozu je to méně – řidiči automobilů jich zaviní 56,2 procenta a motorkáři 47,8 procenta.

„Je to zejména tím, že  vozidla mají větší velikost i délku, zvlášť pokud mají jedno nebo dokonce více přípojných vozidel. A neovlivní to ani fakt, že se pohybují mnohem nižší rychlostí, než běžní účastníci silničního provozu,“ říká Christoph Lauterwasser, vedoucí Centra pro Allianz technologie v Ismaning u Mnichova.

Z dalších výsledků studie Allianz vyplývá, že více než 90 procent vyšetřovaných nehod traktorů se stalo během dne a na veřejných komunikacích (91,7 procenta) a pouze jeden z deseti případů (8,3 procenta) se přihodil na soukromém pozemku. Nejčastěji se nehody stávají při otáčení na silnici –  40,8 % případů a nedání přednosti zprava nebo při vyjíždění z vedlejší na hlavní silnici – ve 28,7 %. Místem nejčetnějších havárií tahačů, nebo strojů s přípojným vozíkem, jsou pak křižovatky nebo místa výjezdu z vedlejší na hlavní silnici nebo naopak při sjezdu z hlavní na vedlejší.

Problematická je i nízká rychlost traktorů, kombajnů a dalších strojů, která běžnému účastníkovi silničního provozu komplikuje cestování. „Řidiči automobilů pak často nevydrží s nervy a snaží se zemědělskou techniku předjet, a to i na ne právě přehledném místě. I z takových situací řešíme nehody našich klientů a není výjimkou, že z nich právě traktor vyvázne bez jakéhokoliv škrábnutí, zatímco řidič osobního vozidla uplatňuje ze svého havarijního pojištění mnohem vyšší škodu,“ uvádí Pavel Novotný, ředitel úseku likvidace Allianz pojišťovny.

I řidiči traktorů se dělí podle věku do rizikových skupin  -  téměř jedna pětina řidičů traktorů je ve věku do 24 let. "Analýza nehodových spisů ukázala, že za volant traktoru usedá abnormálně vysoký počet velmi mladých a nezkušených řidičů, a mnoho nehod je připisováno právě na vrub nedostatku zkušeností, " uzavírá Christoph Lauterwasser.

Jednou z takových byla i nehoda traktoristy, který bydlí v západních Čechách, ale pracuje na farmě v Německu.  Při parkování doma špatně traktor zabrzdil, ten se rozjel a svojí tíhou zbořil kus nemovitosti vedle stojícího domu. (viz. prolink na www.allianzfoto.cz) Škoda nakonec nebyla řešena u Allianz v České republice, ale z pojištění odpovědnosti německé zemědělské firmy, která řidiče traktoru zaměstnává.

Těžké úrazy a mnohdy i úmrtí jsou zapříčiněny hlavně vyšší hmotností zemědělského stroje, díky níž má delší brzdnou dráhu a trvá déle, než se zcela zastaví a jeho délka a šířka zase nabízí ostatním řidičům mnohem menší manévrovací prostor, aby hrozící srážce zabránili. Hlavními oběťmi nehod se zemědělskými vozy jsou osobní automobily – v 63,5 % případů, podíl nehod s motocykly je 21,6 %. Pro motocyklisty je však situace  dramatičtější co se týče zranění a úmrtí – podíl zraněných motocyklistů je 39,7 %, pasažérů vozů je o 1,5 % méně. Podle realistických nárazových testů motocyklista, který se srazí s traktorem při rychlosti 70 km/h, nemá prakticky žádnou šanci na přežití. Riziko usmrcení při nehodě motocyklisty s traktorem je téměř čtyřikrát vyšší, než kdyby se srazil s osobním vozem.

Na základě výsledků studie tedy Allianz pojišťovna v Německu doporučuje několik preventivních opatření, která by mohla vést k zabránění nehod nebo minimalizaci škod.  Prioritou je zlepšit označení traktorů s přívěsy, například se povoluje používání výstražných majáků, reflexních fólií, zvýraznění bočních světel a kontur značení. Traktory by měly používat větší a více stabilní zadní světla a ukazatele a jejich majitelé by měli lépe zajistit ochranu proti podjetí nebo odpojení přívěsu.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).