Hlavní navigace

Stát prodal ČEZ za miliardu. Poslední šance jak dostat dividendu Telefónicy O2 je na RM-SYSTÉMu

Stejně jako minulý týden, těsně pod 3 100 body uzavřel v pátek index českého akciového trhu RM-SYSTÉM. Kapitálový trh stále vykazuje vyšší nervozitu a s tím spojenou volatilitu. V pátek odpoledne na celý akciový trh negativně zapůsobily zveřejněné americké makroekonomické ukazatele o stavu trhu práce, které byly výrazně horší než očekávání trhu. Ještě se tím zvýšila pravděpodobnost zvýšení amerických úrokových sazeb. Právě situace v USA stále více ovlivňuje evropský kapitálový trh.

Sdílet

Nejvíce zajímavých zpráv se uplynulý týden týkalo ČEZu. Vrásky na čele některých investorů způsobila informace, že stát již začal s prodejem akcií přes kapitálový trh. Konkrétně snížil svůj podíl o 0,17%. I takto malý podíl znamená objem obchodů přes 1 mld. Kč. Stát má v plánu prodat 7% svého majetku v ČEZu. Přestože je tato informace dlouhodobě známa, byla některými investory vnímána negativně zejména z obavy, že prodej může způsobit převis nabídky nad poptávkou. V návaznosti na to oslabil v úterý kurz ČEZu až na 1 065 Kč.

Další zajímavé zprávy se týkají potenciálních investic naší české energetické jedničky. Podle Martina Romana, generálního ředitele ČEZu, by společnost mohla spolupracovat s polskými podniky na případné výstavbě jaderné elektrárny. V Polsku se poslední dobou začíná více diskutovat o odklonu země od hnědouhelných elektráren.

ČEZ také jedná o možnosti spolupráce s maďarskou petrochemickou MOL. Součástí strategické aliance obou podniků může být i kapitálový vstup do MOL. ČEZ by mohl koupit až 10% maďarské společnosti, což je investice necelých 31 mld. Kč.

Obě společnosti by se pak mohli podílet na výstavbě elektráren v Maďarsku a na Slovensku. V pátek kurz akcie uzavřel na 1 083 Kč.

Pondělí 10. září je rozhodný den pro výplatu dividendy Telefónicy O2 a tedy je posledním dnem, kdy mají investoři šanci koupit akcie s nárokem na letošní poměrně vysokou dividendu. Šanci už mají pouze ti, kteří budou kupovat akcie Telefónicy O2 na trhu RM-SYSTÉM, kde díky on-line vypořádání stihnou ještě cenné papíry doputovat na majetkový účet investora. Na burze je vypořádání T+3, zde byla poslední možnost koupit akcie s dividendou minulou středu, tři pracovní dny před rozhodným dnem. Vztaženo k aktuálnímu kurzu 609,80 Kč znamená dividenda 50 Kč aktuálně dividendový výnos 8,2%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).