Hlavní navigace

Startuje internetový prodej cestovních dokladů na spoje Praha – Ostrava – Praha provozované pod značkou SC Pendolino

V pondělí 5. prosince, čtyři minuty po poledni nastal další z milníků v historii Českých drah, a. s. Poprvé v historii byl prodán cestovní doklad Českých drah přes internetovou síť.

Sdílet

České dráhy tak oficiálně uvedly do provozu tzv. eShop – čili internetový portál pro prodej cestovních dokladů pro vlaky SC Pendolino. Nejen kvalitou spojení a jeho rychlostí, ale i možností rezervace přes internet se České dráhy a spoje SC Pendolino zařadily mezi špičkové produkty evropské železniční přepravy.

Od pondělí 5. prosince je tedy možné jízdní doklady na vlaky SC Pendolino zakoupit pohodlně přímo z domova nebo v kanceláři prostřednictvím internetu. Elektronický obchod eShop ČD je všem zákazníkům k dispozici 24 hodin denně a jízdenku včetně rezervace si zde mohou zakoupit až 60 dní před plánovanou cestou a nejpozději 6 hodin před odjezdem vlaku z nástupní stanice. Celý nákup je velmi jednoduchý, bezpečný a probíhá v několika následujících krocích:

 • 1. Vyhledání spojení (zadání místa nástupu a cíle cesty a času odjezdu / příjezdu)
 • 2. Zadání parametrů jízdenky a místenky (typ jízdního dokladu, slevy, a preference místa)
 • 3. Přihlášení (registrace základních údajů o zákazníkovi)
 • 4. Platba kartou (zadání čísla platební karty a realizace transakce)
 • 5. Získání jízdenky (po úspěšné realizaci transakce – zobrazení jízdenky a její zaslání na zadanou e-mailovou adresu)

Vlastní platba kartou probíhá prostřednictvím platebního portálu zabezpečeného špičkovou technologií 3-D Secure, který poskytuje ČSOB a. s. a provozuje Global Payments Europe a.s. Údaje o platební kartě jsou vždy zadávány přímo bance a ČD obdrží pouze výsledek transakce. Akceptovány jsou platební karty systémů MasterCard a VISA vydané bankami v ČR nebo kdekoli v zahraničí (mezinárodní platební karty).

Po zaplacení se jízdenka zobrazí ve formátu PDF přímo na monitoru a zároveň ji zákazník obdrží prostřednictvím e-mailu. Jízdenku si vytiskne a může nastoupit přímo do vlaku bez čekání u pokladny. Jízdenka zakoupená prostřednictvím internetu je nepřenosná a platí pouze ve spojení s osobním dokladem, jehož číslo je zadáno při nákupu, a to pouze ve vlaku a v den, pro který byla zakoupena.

Nejdůležitější body týkající se eShopu Českých drah:

 1. eShop ČD naleznete na adrese eshop.cd.cz; proklik existuje také ze stránek na adrese www.scpendolino.cz.
 2. eShop umožňuje vydání jízdenky s místenkou (globální jízdné) na vlaky SC Pendolino a to z a do všech destinací, kde tyto vlaky zastavují a navíc také do tarifního bodu Letiště Praha.
 3. Jízdenka je vázána na konkrétní místo, konkrétní vlak a na konkrétního cestujícího (je nepřenosná)
 4. O tom, které typy karet lze použít, nerozhodují ČD, ale výhradně banka, která kartu vydala. Cestující se musí informovat na infolince své banky. Většinou je možné použít embosované karty Visa nebo MasterCard, některé banky umožňují i Visa Electron nebo Maestro.
 5. Cestující předkládá jízdenku ke kontrole ve vlaku spolu s průkazem, jehož číslo vyplnil při nákupu jízdenky (je vytištěno na jízdence). Palubní personál ověří:
 6. A) zda se podoba cestujícího shoduje s fotografií na průkazu
 7. B) zda se jméno na jízdence shoduje se jménem na průkazu
 8. C) zda kontrolní kód na jízdence má správnou hodnotu – ten je totiž unikátní pro každou jízdenku.

Jako průkaz lze použít libovolný platný průkaz vydaný státní správou (občanský průkaz, cestovní pas, řidičský průkaz) nebo slevový průkaz ČD, obsahuje-li jméno a fotografii držitele (karta Z, Junior pas, Senior pas). Uvedený způsob kontroly je maximálně ohleduplný z hlediska ochrany osobních údajů cestujícího – zákazník uvádí pouze číslo průkazu (6–8 číslic bez série), nikoli jeho typ. Nejedná se tak o osobní údaj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).