Hlavní navigace

Stále nové poklady na volném trhu RM-SYSTÉMu. Akcie Vítkovic v říjnu vzrostly o 25%! Čím to, čím?

Shrnutí zajímavostí z českého akciového trhu.

Sdílet

Po několikaletém růstu většiny českých likvidních akciových titulů, způsobeném přílivem zahraničního kapitálu a ekonomickým růstem, zaznamenává český akciový trh spíše období stagnace. I když se na kapitálovém trhu nedá vyloučit téměř nic, těžko čekat, že by české blue chips posilovaly podobným tempem jako v minulosti.

I to je možná důvod, proč akcioví gurmáni hledají investiční příležitosti i na volném trhu, který provozuje RM-SYSTÉM od léta 2005.

Nově objeveným pokladem jsou akcie společnosti Vítkovice, a.s. Jen od začátku tohoto měsíce posílily o téměř 25%. Paradoxně pátek 13. byl pro ně obzvláště úspěšný, když posílily zatím ke svému historickému maximu 380 Kč za akcii. Odpoledne byl růst mírně smazán vybíráním zisků a titul uzavřel týden na 366 Kč.

Titul roste již od počátku května, kdy se obchodoval kolem 210 Kč, takže možné zhodnocení přesahuje 80% během necelého půl roku. Růst začal po získání významné zakázky od společnosti ČEZ na celkovou renovaci elektráren Tušimice a Prunéřov. S tím je spojeno i plánované rozšiřování výroby a lepšící se hospodářské výsledky. Nejdůležitější dcerka Vítkovic, a.s., společnost VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY, letos pravděpodobně vykáže zisk 850 mil. Kč a překročí tím plán o 50 mil. Kč.

Dalším zajímavým titulem na volném trhu jsou akcie České spořitelny. Porovnáme-li akcie České spořitelny (700 Kč/akcie) a Komerční banky (3 394,70 Kč/akcie) vychází poměr tržní ceny a zisku na akcii (P/E) u České spořitelny lépe než u Komerční banky. Druhý titul má zase letos vyšší dividendový výnos. Po zveřejnění útoku na účty klientů České spořitelny titul paradoxně mírně posílil k výše zmíněným 700 Kč za akcii.

Akcie ČEZu v průběhu týdne spíše posilovaly, obzvlášť během pátku byla nálada na trhu pozitivní a titul uzavřel na 818,30 Kč/akcie. Z korporátních zpráv, které působily na kurz akcie, zmiňme informaci, podle které se ČEZ zúčastní tendru na těžbu uhlí a výstavbu elektráren v Kosovu. Hodnota investice by měla činit přibližně 100 mld. Kč.

ČEZ v průběhu týdne vydal eurobondy v hodnotě 500 mil. EUR. Zadlužení společnosti je jedno z nejnižších v sektoru a tímto krokem bude ČEZ pravděpodobně refinancovat stávající dluh. Nabízí se také využití v případě další akvizice nebo na odkup vlastních akcií.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).