Hlavní navigace

Spotřebitelé dostanou ke svému dni dárek

Za jakýsi dárek spotřebitelům k mezinárodnímu dni spotřebitelů 15. března lze považovat novou Strategii spotřebitelské politiky pro léta 2007-2013, kterou nově schválila Evropská komise. Její převedení do praxe bude znamenat zásadní zlepšení situace 493 miliónů spotřebitelů ve všech zemích EU, samozřejmě včetně České republiky.

Sdílet

Nová strategie podtrhuje význam spotřebitelské problematiky v EU, jejíž smysl dále zdůrazňuje skutečnost, že o ochranu spotřebitele se nyní stará zcela samostatné Generální ředitelství pro ochranu spotřebitele Evropské komise v čele s komisařkou Meglenou Kuneva.

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) nově zpracovanou strategii velice vítá a za nejdůležitější body z jejího obsahu považuje zavedení kolektivní žaloby, která by mohla významně zefektivnit prosazování práva spotřebiteli, což není vždy jednoduché, a to nejen v českých podmínkách. Dále si od této nové strategie slibuje zlepšení legislativy ochrany spotřebitele a zlepšení úrovně informovanosti spotřebitelů.

Přínosem bude jistě i zvýšený důraz na sledování skutečné situace na trhu, která se v České republice a dalších nových členských státech může dosti odlišovat od zvyklostí v EU, jak upozorňuje i sama strategie.

Strategie též zdůrazňuje, že všechny problémy a rizika mohou spotřebitelé jen obtížně řešit individuálně. “Zde je zásadní role spotřebitelských organizací, které spotřebitele zastupují a snaží se prosazovat jejich práva. Dobře a efektivně fungující legislativa a praxe ochrany spotřebitele především významně pomáhá trhu, protože nedává prostor nekalé konkurenci a podporuje kvalitní podnikání” zdůraznil David Šmejkal, předseda SOS.

Jedinou obavou, kterou Strategie vyvolává, je preference tzv. principu plné harmonizace legislativy. “V praxi tak budou platit v celé EU stejná spotřebitelská práva, přičemž dosud si jednotlivé země mohly ve většině případů stanovit úroveň ochrany vyšší. To umožňovalo lépe reflektovat odlišné situace na trzích jednotlivých členských států a pružněji reagovat při řešení problémů,” upozornil Karel Pavlík, který se v SOS věnuje mezinárodní spolupráci.

Více informací včetně plného textu Strategie lze nalézt zde

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).