Hlavní navigace

Spočítejte si, na jakou částku si pojistit domácnost

[Tisková zpráva] Česká asociace pojišťoven (ČAP) přidala na své webové stránky další pomůcku pro veřejnost – kalkulačku pro výpočet minimální pojistné hodnoty domácnosti.

Sdílet

Na základě jednoduchého zadání získá uživatel představu o tom, na jakou částku by měl mít pojištěnou svou domácnost. Výsledná hodnota může zároveň posloužit jako podklad pro aktualizaci již sjednané pojistné smlouvy.

Podpojištěnost je dlouhodobě jedním z nejpalčivějších problémů v oblasti pojištění majetku. Zejména u starých smluv mívají občané nastavenou pojistnou částku tak, že již neodpovídá současné hodnotě majetku. Pojišťovny se shodují na tom, že většina klientů neaktualizovala svou pojistnou smlouvu na pojištění domácnosti déle než 5 let.

Hodnota věcí, které jsou součástí domácnosti, tvoří základ pro správné stanovení pojistné částky. Maximálně do její výše pojišťovna vyplatí pojistné plnění v případě škodní události. Aby pojistná ochrana byla dostatečná, je třeba pojistnou částku průběžně upravovat v návaznosti na provedené rekonstrukce, vybavení domácnosti drahou technikou či jiné zhodnocení majetku.

„Ne každý dokáže přesně odhadnout, kolik by musel za obnovu své domácnosti zaplatit v případě, že by došlo k nejvyšší možné majetkové újmě, jakou je například požár nebo výbuch,“ říká Marcela Kubešová, specialista na pojištění majetku. „Proto jsme se rozhodli dát veřejnosti do rukou další nástroj, díky kterému má každý možnost si prověřit, zda má svou domácnost pojištěnou v dostatečné výši,“ dodává Kubešová.

Kalkulačka pro stanovení minimální pojistné hodnoty domácnosti pracuje s pojistnou částkou odpovídající tzv. nové ceně. Tou se rozumí taková cena, za kterou by bylo možné pořídit veškeré vybavení a předměty osobní potřeby stejného nebo srovnatelného druhu a kvality při maximální majetkové újmě. Pokud uživatel zjistí, že má svou domácnost pojištěnou na nižší částku, než je vypočtená hodnota, s největší pravděpodobností je jeho domácnost podpojištěna a měl by zvážit navýšení pojistné částky a stávající pojistnou smlouvu aktualizovat.

Aplikace kalkulačky je umístěná na domovské stránce www.cap.cz v odkazu Pro veřejnost/Pojistná hodnota domácnosti. Po zadání základních údajů o typu domácnosti, obytné ploše a hodnotě specifických předmětů, které jsou součástí vybavení domácnosti, se vygeneruje uživateli minimální pojistná hodnota pro domácnost zvoleného typu.

Výpočet je proveden zjednodušenou formou a je pouze orientační. Kalkulačku není vhodné využít u domácnosti, jejíž hodnotu určují výhradně věci zvláštní hodnoty, starožitnosti a jiné cennosti.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).