Hlavní navigace

Soutěž DOBRÁ RADA NAD ZLATO 2007 zná své vítěze

Odborná komise dnes vybrala tři nejlepší projekty v oblasti zaměstnanosti z celkového počtu 48, které byly krajskými radami pro rozvoj lidských zdrojů přihlášeny do 3. ročníku soutěže DOBRA RADA NAD ZLATO 2007.

Sdílet

Veřejná soutěž DOBRÁ RADA NAD ZLATO se koná od roku 2005, především s cílem představit činnost krajských rad pro rozvoj lidských zdrojů, které se podílejí na řešení problémů spojených se zaměstnaností, zaměstnatelností, vzděláváním občanů a všestranným působením na rozvoj lidského potenciálu. V letošním roce soutěž probíhá v rámci projektu Institut trhu práce, podpůrného systému služeb zaměstnanosti, realizovaného Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR v rámci OPRLZ (Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů).

Komise, složená ze zástupců veřejné správy, samosprávy, zaměstnavatelů, vzdělavatelů a občanské společnosti, v čele s garantem soutěže, Mgr. Tomášem Zatloukalemm, vybrala tři projekty, které získaly nejvíce bodů z veřejného hlasování.

Na prvním místě se umístil projekt s názvem „S Krakonošem u počítače“, který se zrodil na úřadu práce v Semilech. Cílem projektu je nabídnout příležitost k dalšímu učení i lidem ze zapadlých obcí Krkonoš, kteří se kvůli limitované dopravě nemohou účastnit kurzů ve větších městech. Když nešlo rychle zlepšit dopravní obslužnost, tvůrci projektu přinesli nové řešení – vzdělávají obyvatele venkova přímo v místě jejich bydliště. Občanům, kteří nemají rovné příležitosti následného vzdělávání, je nabízena možnost bezplatně navštěvovat vzdělávací kurzy v oblasti výpočetní techniky, informatiky nebo cizích jazyků. Dále je v rámci projektu nabízeno školení pro malé a střední podnikatele a řada dalších kurzů. „Projekt takto přispívá ke snižování nerovností na trhu práce, zvyšování kvalifikace a odstraňování diskriminace vybraných skupin populace“, shrnuje Ivana Sládková z Národního vzdělávacího fondu (NVF), která se na organizaci a vyhodnocení soutěže podílela.

Česká zemědělská univerzita v Praze spolu s dalšími partnery vytvořila unikátní e-learningový vzdělávací program s názvem „I během mateřské dovolené se můžete vzdělávat – projekt EVYNA“, určený ženám a mužům na a po mateřské nebo rodičovské dovolené. Tento projekt získal v soutěži druhé místo. Vzdělávací program je poskytován zdarma a zájemcům je poskytován on-line přes internet či off-line na CD. Obsahuje kurzy jako je podniková ekonomika, účetnictví, pracovní právo, informatika, organizace a řízení, angličtina a další. „Účastníci si mohou zlepšovat i prezentační schopnosti, najdou zde návody, jak napsat životopis a zvládnout přijímací pohovor apod. Studium je možné zakončit zkouškou a získat certifikát ČZU. V současné době v programu studuje asi 500 zájemců z celé ČR“, uvádí Martin Dobeš z NVF.

Letošní třetí místo v soutěži obsadil projekt Občanského sdružení rodičů a přátel dětí s handicapem ORION z Rychnova n. Kněžnou „Vzdělání je šancí na nový život“. Vznikl z touhy pomoci rodinám s handicapovanými dětmi. Projekt propojuje dvě odlišné, ale navzájem související cílové skupiny – rodiče dětí s postižením na jedné straně a osobní asistenty postižených dětí na straně druhé. Prvním krokem bylo vybudování Centra ORION, které poskytuje zázemí rodinám dětí s handicapem. Poté následovalo vyškolení osobních asistentů v akreditovaném rekvalifikačním kurzu a jejich zaměstnání u rodičů dětí se zdravotním postižením. Pro rodiče dlouhodobě pečující o zdravotně postižené dítě pak byly uspořádány semináře umožňující jejich snadnější návrat do zaměstnání. Přehled všech projektů a podrobnější informace k soutěži o nejlepší projekt naleznete na www.topregion.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).