Hlavní navigace

Souhrnný indikátor důvěry se mírně snížil

Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátoru ekonomického sentimentu) se v červenci 2007 oproti předchozímu měsíci snížilo o 1 bod, stejně jako saldo podnikatelského indikátoru. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se snížilo o 0,7 bodu. Ve srovnání s červencem 2006 je saldo souhrnného indikátoru důvěry o 0,6 bodu vyšší, důvěra podnikatelů je o 2 body vyšší a důvěra spotřebitelů je o 4,6 bodu nižší.

Sdílet

V průmyslu se ve srovnání s předchozím měsícem mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se meziměsíčně zvýšilo také. Dle mínění respondentů se zásoby výrazně zvýšily. Pro období příštích tří měsíců respondenti očekávají neměnnost výrobní činnosti. Z hlediska ekonomické situace jsou očekávání respondentů pro příští tři měsíce téměř stejná vysoká jako červnu, pro období příštích šesti měsíců jsou nižší. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu dosáhlo 88,6 %. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu vlivem zvýšení zásob oproti minulému měsíci, kdy dosáhlo nejvyšší hodnoty od června 2000, snížilo o 1,4 bodu. V meziročním srovnání je o 5,3 bodu vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace meziměsíčně nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky se zvýšilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají zpomalení stavební činnosti a počítají s růstem cen stavebních prací. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 9 měsíců. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou téměř stejná jako v červnu, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně zvýšilo o 0,5 bodu, ale je o 3 body nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace ve srovnání s červnem mírně zvýšilo. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se oproti červnu snížila, pro období příštích šesti měsíců se nezměnila. Podle mínění respondentů se zásoby v červenci nezměnily. Celkově se saldo indikátoru důvěry zvýšilo o 0,3, čímž vyrovnalo druhou nejvyšší hodnotu ve své historii; v meziročním srovnání je o 6,7 bodů vyšší.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v červenci nezměnilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se snížilo stejně jako její očekávání pro příští tři měsíce. Očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří měsíců téměř stejná jako červnu, pro období příštích šesti měsíců jsou nižší. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci snížilo o 1 bod a je o 2,4 bodu nižší než v červenci 2006.

Ze šetření mezi spotřebiteli v červenci vyplynulo, že ve srovnání s červnem očekávají pro příštích dvanáct měsíců oslabení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Očekávání spotřebitelů ohledně nezaměstnanosti zůstávají i přes mírné zvýšení nízká. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se mírně zvýšil. Indikátor spotřebitelské důvěry se celkově oproti minulému měsíci snížil o 0,7 bodu a v meziročním srovnání je o 4,6 bodu nižší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).