Hlavní navigace

Snižování počtu státních zaměstnanců

Česká republika stejně jako mnoho dalších zemí řeší problém, jak v podmínkách nezbytné fiskální konsolidace zvýšit a udržet společensky žádoucí kvalitu i kvantitu veřejných služeb. Proto se navrhují opatření ve střednědobém horizontu, která mají učinit veřejnou správu personálně úspornější, ale zároveň atraktivnější pro kvalifikované a výkonné pracovníky a současně vytvořit tlak na výrazné zvýšení kvality a produktivity práce v této sféře, to vše při limitovaných zdrojích.

Sdílet

Proto v souladu s probíhající reformou veřejné správy a reformou veřejných financích dochází v tomto roce ke snižování počtu státních zaměstnanců. Celkový rozsah krácení vyplynul z politických dohod dosažených v rámci koaličních jednání k reformě veřejných financí v loňském roce. Počet funkčních míst v ústředně řízené správě by měl v letech 2004 – 2006 celkově poklesnout o 6 %, každý rok o 2 %.

Cílem ministra financí je snížit v uvedeném časovém horizontu počty zaměstnanců ministerstva financí nad rámec těchto limitů.

Studujeme zkušenosti okolních zemí a naši zástupci studovali zkušenosti, které má se snižováním počtu svých zaměstnanců slovenské ministerstvo financí, říká ministr financí Bohuslav Sobotka. Aby bylo možné provést snížení stavu zaměstnanců efektivním způsobem, bude vhodné zadat personální audit externí firmě, dodává ministr Sobotka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).