Hlavní navigace

Skupině Skanska v ČR a SR rostou tržby i zisk

P r a h a (28. července 2005) – Skupina Skanska v České a Slovenské republice ohlásila za první pololetí tohoto roku růst všech důležitých ukazatelů. Tržby skupiny dosáhly za první pololetí roku 2005 14,4 miliardy korun, přičemž loni to bylo 11,9 miliardy. Provozní zisk se zvýšil o 10,7 procenta z minulých 757 milionů na letošních 838 milionů korun a čistý zisk vzrostl o 23,8 procent z 483 milionů korun v roce 2004 na letošních 598 milionů Kč.

Sdílet

V České republice jsme upevnili pozici v oblasti dopravního stavitelství i na výstavbě obchodních center. Na výsledcích skupiny se také začínají výrazně projevovat mimo jiné i aktivity na Slovensku, kde jsme meziročně zvýšili tržby o 141 procent na 1,753 miliardy korun, říká předseda představenstva a generální ředitel Skanska CZ Zdeněk Burda.

Zásoba práce (objem smluvně zajištěných prací) dosáhla výše 43,9 miliardy korun, což je o 3,7 miliardy, tedy devět procent více, než byl stav ve stejném období roku 2004. Je to nejvyšší hodnota tohoto ukazatele v historii, což dává dobrý základ pro další rozvoj, dodává místopředseda představenstva a finanční ředitel Skanska CZ Miroslav Tvrdý.

Skupina také zvýšila počet svých zaměstnanců z 6555 v prvním pololetí roku 2004 na 6943 v roce 2005. Částečně to bylo dáno loňskou akvizicí slovenské technologické společnosti Klimavex, silná stavební produkce však umožňuje nábor nových pracovníků i v dalších oblastech. Pozitivně se projevuje i přísná prevence pracovních úrazů, jejichž počet meziročně poklesl o 65 %. Stalo se tak i díky důslednému uplatňování mimořádně přísných bezpečnostních standardů světové skupiny Skanska a zavedení zásad bezpečnosti práce podle certifikátu OHSAS 18 001.

Nejvyšší růsty objemu tržeb zaznamenaly Divize Pozemní stavitelství Morava, Divize Technologie, Divize Betonové konstrukce a Divize Dopravní stavitelství. Divize Project Development má nyní v nabídce 1763 bytů a 52 rodinných domů v 12 projektech v České republice. Divize také úspěšně uvedla na slovenský realitní trh projekt Devín, ve kterém nabízí celkem 381 bytů.

Skupina Skanska v České a Slovenské republice je součástí světového stavebního koncernu Skanska se sídlem ve Švédsku. Podle různých výzkumů velikosti stavebních společností se Skanska celosvětově řadí mezi čtyři největší subjekty.

Významné nové zakázky

Central Park Praha
Modernizace trati Přerov – Olomouc
Nákupní centrum Nitra

Významné probíhající stavby

Letiště Ruzyně – Terminál Sever II dálnice D1
Nové ústředí ČSOB – Praha-Radlice část tunelu na dálnici D5
Justiční areál – Praha 10 úseky dálnice D8
Eurocentrum Jablonec nad Nisou úseky dálnice D11
Centrum Chodov úseky dálnice D47
Central Park Praha Nové spojení Praha
Karloveské rameno Bratislava Dálnice D2 + tunel Sitina Bratislava
Rekonstrukce Hudebního divadla Karlín Metro 4C II

První pololetí 2005 – významná ocenění

Během první poloviny tohoto roku získala skupina Skanska v České a Slovenské republice řadu významných ocenění.

Ve slovenské soutěži Stavba roku byl oceněn finální nominací projekt Základní školy Malacky – Jih a cenu nakladatelství Eurostav získala administrativní budova firmy SlovALCO v Žiaru nad Hronom. V anketě Czech Top 100 nejobdivo­vanějších firem v ČR postoupila společnost Skanska CZ z desátého na páté místo.

Projekt Centrum Praha – Jih Chodov získal významnou koncernovou cenu Skanska Safety Awards 2004 za systém registrace a rozlišení pracovníků na staveništi, který je mimořádně důležitý pro zlepšení bezpečnosti práce.

Na brněnském stavebním veletrhu IBF získala Divize Project Development významnou cenu Stavíme ekologicky za projekt Rezidenční čtvrť Botanica v Praze.

Za Stavbu roku 2004 Olomouckého kraje byla vybrána stavba Divize Dopravní stavitelství Modernizace železniční trati Olomouc – Červenka.

Velkou poctou pro celou společnost Skanska CZ je ocenění jejího generálního ředitele. Zdeněk Burda zvítězil v letošním ročníku ankety Manažer roku 2004.

V prestižní soutěži Zaměstnavatel roku se Skanska CZ umístila na pátém místě. Ocenění považujeme za důkaz naší správné cesty, když například spolupráce se středními a vysokými školami vedla v roce 2004 k přijetí celkem 114 čerstvých absolventů. Za druhý velký klad naší společnosti považuji zavedení systému projektového odměňování týmů, ve kterém jsou kritériem nejen ekonomické výsledky, ale také dodržování hodnot firmy – ochrany životního prostředí, kvality a bezpečnosti práce, říká ředitel personálního odboru Skanska CZ František Vladař.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).