Hlavní navigace

Sehnat studentskou brigádu na léto je téměř nemožné

Brigádníky nepotřebujeme. Tuto větu při shánění práce na léto slyší studenti snad ze všech stran. Firmy jsou rádi, že mají práci pro stálé zaměstnance a o studentský záskok v době dovolených nestojí. Narazit tak na brigádu v půli léta bez doporučení od známých je už téměř nemožné.

Sdílet

Firmy, které braly na léto třeba i čtyřicet brigádníků, letos seškrtaly tyto pozice o více jak polovinu. V současné situaci nechají tuto práci spíše vlastním zaměstnancům, kteří se o dovolených prostřídají, vysvětluje nelehkou pozici zaměstnavatelů Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com, odborník na firemní komunikaci a řízení v době ekonomické krize.

Jedinou možností jak sehnat brigádu je kontaktem přes známé nebo přes personální agentury. I ty jsou ale závislé na nabídce od nejrůznějších subjektů, která je několikanásobně nižší než počet zájemců o ně.

V pořadníku personálních agentur je tisíce registrovaných žadatelů o brigádu, kterým nezbývá než čekat, jestli se na ně do konce prázdnin dostane řada, potvrzuje Zdechovský.

Výrazně ubyl také počet brigádníků, kteří na léto vyjíždějí pracovat do hotelů a restauračních zařízení v přímořských letoviscích. Turistický ruch dosáhl v minulých letech na vrchol a nyní zažívá prudký pád. Jedním ze způsobů, jak strávit léto v zahraničí, je tak hlídání dětí. Poptávka po au-pair službách je stále dostatečně silná.

O něco lepší je situace v Praze a ve větších městech, kde agentury a pracovní servery nabízí pozice pokladních, v call centrech, prodavačů v rychlých občerstveních nebo tazatelů dotazníkových šetřeních. Kdo si chce přivydělat ke studiu nějakou korunu, nemůže si příliš vybírat, dodává závěrem expert na krizovou komunikaci a řízení Zdechovský.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).