Hlavní navigace

Sdružení SPES v Poslanecké sněmovně představilo příručku na pomoc předluženým domácnostem

Občanské sdružení SPES dnes uspořádalo pod záštitou předsedy Rozpočtového výboru PSP, Ing. Miloslava Vlčka, v Poslanecké sněmovně seminář „Možnosti pomoci předluženým domácnostem“. Seminář tematicky navazoval na předchozí dva semináře o ekonomické gramotnosti v České republice, které již Sdružení SPES uspořádalo loni na podzim v Senátu a letos na jaře v Poslanecké sněmovně. Semináře se kromě poslance Miloslava Vlčka zúčastnil také Malcolm Hurlston, ředitel největší britské charitativní organizace specializované na pomoc předluženým lidem, Hans W. Grohs, ředitel zastřešující organizace pro poradny pro zadlužené lidi v Rakousku ASB Schuldnerberatungen GmbH a řada dalších významných hostů ze sektoru bankovnictví, ekonomického poradenství, sociální práce a akademické půdy.

Sdílet

Hlavním tématem semináře byly možnosti pomoci zadluženým domácnostem. Součástí semináře byl i krátký videofilm s konkrétními případy zadlužených lidí ze severu Moravy.

Na semináři sdružení představilo pracovní verzi brožury „Půjčujte si s rozumem!“. „Brožura by měla předluženým lidem pomoci vyřešit svoje dluhy legální cestou. Proto jsou součástí brožury rady, jak si sestavit svůj osobní rozpočet a přehled svých dluhů. V publikaci lidé najdou i vzorové dopisy pro komunikaci s věřiteli, jako je například žádost o odklad splátek nebo jejich snížení,“ uvedla předsedkyně Rady Sdružení SPES Andrea Běhálková.

Sdružení na semináři rovněž informovalo o výsledcích své akce „Zveřejněte smlouvy“. Počátkem letošního dubna sdružení oslovilo dopisem 8 bank, 4 poskytovatele drobných půjček a 3 splátkové společnosti, aby zpřístupnily veřejnosti vzorové smlouvy na svoje produkty a umožnili tak svým potencionálním klientům si tyto dokumenty prostudovat v klidu a bez nutnosti poskytovat ještě před podpisem smlouvy své osobní údaje.

Do dnešního dne sdružení obdrželo pouze 8 odpovědí. „Většina odpovědí byla bohužel vyhýbavých. Některé subjekty se odkazovaly na svoje veřejně přístupné obchodní podmínky. Ty ovšem zdaleka neobsahují tolik záludných ustanovení, jako konkrétní smlouvy o úvěru či půjčce. Jiné instituce ve svých dopisech tvrdí, že jejich personál je natolik profesionální, že je vyloučeno, aby klient nedostal dostatečné množství informací potřebných ke kvalifikovanému rozhodnutí. Svou roli zde pravděpodobně hraje i konkurenční boj, při kterém se zapomíná na klienty. V jedné z odpovědí totiž nejmenovaná bankovní instituce sdělila, že by byla ochotna zveřejnit na internetu svou smlouvu pouze v případě, že by tak učinili všichni členové bankovní asociace,“ zhodnotila výsledek akce Andrea Běhálková. „Kde je možné na internetu nalézt jejich smlouvy našemu sdružení oznámily pouze společnosti Profireal a Provident. Společnost Home Credit sdružení zaslala smlouvu dopisem a přislíbila, že ji v brzké době na internetu zveřejní,“ dodala. Sdružení SPES proto bude ještě jednou opakovaně apelovat na zbývající subjekty, aby informaci o tom, zda svoje smlouvy zpřístupní veřejnosti či ne, sdružení poskytly. „Na základě kompletních výsledků naší výzvy se pak chystáme sestavit žebříček transparentnosti jednotlivých finančních institucí, který zveřejníme na našich webových stránkách,“ zdůraznila Běhálková.

Cílem občanského sdružení SPES je poskytovat poradenství lidem ohroženým majetkovou nouzí, či se již s tímto problémem potýkajících, a realizovat projekty finančního vzdělávání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).