Hlavní navigace

Sbírka zaměstnanců KB vynesla přes 400 000 korun

V Praze 27. ledna 2005 – Zaměstnanci Komerční banky (KB) mezi sebou v rámci sbírky Nadace KB - Jistota vybrali celkem 415 660 korun na pomoc lidem v oblastech JV Asie, které byly na konci loňského roku postiženy katastrofálním zemětřesením vyvolaným přílivovými vlnami tsunami. Necelý měsíc měli všichni zaměstnanci KB možnost přispět libovolnou částkou na humanitární konto Nadace KB - Jistota, která získané finanční prostředky předá českému Červenému kříži (ČČK). Ten v oblastech postižených přírodní katastrofou působí nepřímo prostřednictvím Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC).

Sdílet

Finanční pomoc zaměstnanců KB bude využita na nákup potřebných věcí a realizaci konkrétních projektů obnovy postižených oblastí. Do srílanského Kolomba odletí v úterý 1. února letadlo Českých aerolinií, na jehož palubě bude také zásilka ČČK s 1500 kg léků, především antibiotiky, pro nemocnici Holy Cross Hospital v oblasti Jaffna na Srí Lance. Již 30. prosince 2004 ČČK odeslal linkou ČSA na Srí Lanku do Kolomba 523 čističek vody a vojenským speciálem na Sumatru 4,5 tuny balené pitné vody. Do Kolomba také putovalo 6. ledna linkou ČSA 7,5 tuny balené pitné vody, džusů a sušenek.

U příležitosti podpisu smlouvy mezi oběma nadacemi vyslovil ředitel úřadu ČČK Jiří Procházka upřímné poděkování všem pracovníkům banky za jejich příspěvky a zavázal se, že budou plně a efektivně využity na pomoc postiženým oblastem. Slíbil rovněž, že KB bude poskytnut přehled o využití darovaných prostředků včetně určení forem pomoci a konkrétních oblastí, kam podpora směřovala.

KB věnovala na konto Fondu humanity ČČK již počátkem ledna dva miliony korun, ke kterým se nyní připojí ještě částka 415 660 korun, kterou vybrali sami zaměstnanci prostřednictvím Nadace KB – Jistota. K 25. lednu 2005 bylo na kontu Fondu humanity ČČK přes 8,5 milionu korun.

Marie Petrovová
Tisková mluvčí KB

Aktivity Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce

IFRC reagovala na přírodní katastrofu v Indickém oceánu velmi rychle, neboť již v den neštěstí – 26. prosince 2004 – uvolnila z vlastních zdrojů na okamžitou pomoc postiženým oblastem milion dolarů. Kromě toho se přímo na místě zapojily do záchranných prací speciální týmy Mezinárodního výboru ČK a desítky tisíc místních dobrovolníků Červeného kříže. Na fázi rychlé pomoci, která je plánována zhruba na šest měsíců pro nejméně tři miliony osob, celkem poskytne přibližně 70 milionů švýcarských franků (téměř 1,5 mld. Kč). K 18. lednu 2005 vypravilo Hnutí ČK a ČP již 65 letadel s humanitární pomocí do Indonésie, Srí Lanky a na Maledivy. Náklady obsahovaly potraviny, vodu, léky, hygienické zařízení, atd.

IFRC (spolu s Mezinárodním výborem ČK) plánuje také dlouhodobou pomoc – s horizontem 5 let -, která se zaměří na rekonstrukci infrastruktury, ale také na vybudování systému reakce na katastrofy. Tato pomoc si vyžádá asi 650 milionů švýcarských franků (kolem 13 mld. Kč).

Nadace KB – Jistota

Nadace KB – Jistota vznikla jako nezisková organizace z podnětu Komerční banky v roce 1994. Financování nadace probíhá jednak z příspěvků banky, ale také z příspěvků jednotlivých zaměstnanců. Nadace KB – Jistota se zaměřuje na podporu veřejně prospěšných projektů. Finančně podporuje sociálně slabé a handicapované spoluobčany. Nadace KB – Jistota navíc pomáhá i zaměstnancům KB v řešení jejich těžkých životních situacích, jako tomu bylo například v období povodní. Hlavní myšlenkou provázející založení Nadace KB – Jistota byla snaha pomáhat i v těch oblastech života lidí, kde stát ani ostatní nadace nenabízí dostatečnou podporu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).