Hlavní navigace

Saxo Bank: Česká ekonomika vzroste v letošním roce o 1,8 %

[Tisková zpráva] Vlivem zpomalení růstu eurozóny a úsporných opatření české vlády poroste ekonomika tempem 1,8 %.

Sdílet

Autor: Mads Koefoed, makroekonomický stratég, Saxo Bank

Výhled na rok 2011:

·    Vlivem zpomalení růstu eurozóny a úsporných opatření české vlády poroste ekonomika tempem 1,8 %.

·    Díky postupnému oživení vzniknou nová pracovní místa. Míra nezaměstnanosti klesne na 8,2 %.

·    Dražší vstupy zapříčiní růst spotřebitelkých cen o 2,1 %.

Česká ekonomika spoléhá do značné míry na své obchodní partnery, zejména Německo. V Německu vystřídalo recesi solidní oživení, které pomohlo také České republice. Vzhledem k tomu, že mezinárodní obchod hraje pro českou ekonomiku životně důležitou roli, však nejsou v tomto roce její vyhlídky podle našeho názoru příliš optimistické. Předpokládáme totiž, že v letošním roce dojde ke zpomalení mezinárodního obchodu, zejména v rámci eurozóny, které bude způsobené obavami ze zadlužení a úspornými opatřeními, a že toto zpomalení růstu dopadne i na Českou republiku. Odhadujeme, že v příštím roce poroste český HDP nižším průměrným tempem 1,8 %. Tento výkon je však stále lepší než tempo růstu eurozóny, které bude podle našeho názoru dosahovat pouze 1,4 %. Obchod není jediným důvodem, proč očekáváme růst na úrovni 1,8 %. Stejně jako většina evropských ekonomik oznámila také česká vláda balík úsporných opatření, která zabrzdí ekonomickou aktivitu.

Podniky budou přibírat

Přestože není výhled na rok 2011 pro Českou republiku nijak oslnivý, stav ekonomiky se zlepšuje, a to by se mělo odrazit i v lepší situaci na trhu práce. Míra nezaměstnanosti se v posledních dvou čtvrtletích roku 2010 tvrdošíjně držela nad 8,5 %, ale s tím, jak bude nabírat na obrátkách oživení, se bude podle našich očekávání zlepšovat i nálada podniků, které začnou nabírat nové pracovníky. Proto předpokládáme, že v průběhu roku 2011 bude míra nezaměstnanosti průběžně klesat.

Růst komodit tlačí ceny nahoru

Inflace nebyla v roce 2010 výrazná, protože slabá domácí poptávka brzdila tlak na zvyšování cen, a ani pro rok 2011 neočekáváme, že by se míra inflace zvyšovala. Předpokládáme růst spotřebitelských cen o 2,1 % s tím, že míra inflace bude v první polovině roku trochu vyšší kvůli rostoucím cenám vstupů a zlepšující se ekonomické situaci. Domácí poptávka oslabená úspornými opatřeními a silnou korunou však bude i nadále brzdit růst inflace a na konci roku očekáváme dokonce mírný pokles. Centrální banka proto tedy nejspíš v průběhu roku 2011 nebude muset zvedat referenční sazbu z aktuálních 0,75 %. Přesto může malá česká ekonomika utrpět šok způsobený růstem dovozních cen, který by mohl vyvolat nárůst inflace nad naše očekávání, a v takovém případě může centrální banka rozhodnout o zvýšení sazeb. I přesto bude zvýšení repo sazby spíše malé, protože ekonomika je ve zranitelném stavu.

Rizikovým faktorem pro výhled české ekonomiky, a to jak přímo, tak i ve vztahu k obchodování s Německem, je návrat problémů v eurozóně spojených s dluhovou krizí. Pokud však eurozóna nespadne do recese – což náš základní scénář ani nepředpokládá – očekáváme, že aktuální oživení bude v roce 2011 pokračovat na úrovni 1,8 %.

Česká republika

Fin. rok 2010

1. čtvrt. 2011

2. čtvrt. 2011

3. čtvrt. 2011

4. čtvrt. 2011

Fin. rok
2011

Hrubý domácí

Produkt

r-r, %

2,0

2,1

1,8

1,7

1,5

1,8

Míra nezaměstnanosti

%

8,8

8,5

8,3

8,1

8,0

8,2

Index spotřebitelských cen

r-r, %

1,4

2,2

2,3

2,0

1,8

2,1

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).