Hlavní navigace

S traťovými jízdenkami Českých drah - Výhodně i první třídou

Tisíce lidí dojíždí denně do práce nebo do školy vlaky, České dráhy pro ně proto připravily celou paletu traťových jízdenek. Cestující si je mohou pořídit v jednosměrné i obousměrné verzi, mají různou délku platnosti, jsou přenosné a pro děti a studenty platí zvláštní zlevněné jízdné.

Sdílet

Za základní cenu jsou vydávány traťové jízdenky cestujícím starším patnácti let. Jejich nespornou výhodou je, že si je mohou například manželé nebo kolegové podle potřeby půjčovat. Jsou totiž přenosné. Jízdenky prodávají České dráhy v týdenní, měsíční a tříměsíční verzi, platí přitom, že nejlevněji vyjde čtvrtletní traťová jízdenka. „Mimořádně výhodné je i cestování první třídou. U týdenních traťovek je první třída dražší jen o 30%, u měsíčních o 20% a u čtvrtletních jen o 10% oproti ceně druhé třídy. Čtvrtletní traťovka na první třídu vyjde dokonce levněji, než tři měsíční jízdenky na druhou třídu. Je to bonus pro věrné a pravidelné zákazníky,“ vysvětluje výhody traťových jízdenek Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah. „Například na tratích Ostrava – Opava nebo Kolín – Český Brod zaplatí cestující za čtvrtletní obousměrnou traťovou jízdenku v první třídě 2 218 korun. Kdyby si kupoval každý měsíc traťovku do druhé třídy, přijde ho to o 50 korun dráž. Naši cestující rádi využívají oddíly první třídy v běžných rychlících, ale i v příměstských vlacích CityElefant. Za prvních pět měsíců se nám oproti stejnému období loňského roku zvedl prodej jízdenek do první třídy o 34%.“

Pro žáky základních škol do 15 let a studenty středních a vysokých škol od 15 do 26 let vydávají ČD žákovské průkazy, které je opravňují cestovat za tzv. žákovské jízdné nebo na žákovské traťové jízdenky. „Žákovské traťové jízdenky prodáváme v týdenní nebo měsíční verzi a platí ve druhé vozové třídě od 1. září do 30. června,“ dodává Luďka Hnulíková. Například na trati Kralupy nad Vltavou – Praha vyjde měsíční traťová jízdenka pro kategorii do 15 let na 378 korun, studenti od 15 do 26 let za ni zaplatí 655 korun.

Traťové jízdenky platí i o víkendu a zaplacenou trasu je možné absolvovat několikrát denně. „Kupříkladu, když cestující dojíždí z Kolína do Prahy a o víkendu chce jet za babičkou do Ústí nad Labem, může na cestu do Prahy využít platnou traťovou jízdenku a doplatit jízdné jen z Prahy do Ústí,“ uzavírá Luďka Hnulíková.

Podrobné informace o traťových jízdenkách jsou uvedeny na www.cd.cz v záložce „cestování vlakem“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).