Rzeczpospolita: Investici PKN Orlen do Unipetrolu vyšetřuje krakovská prokuratura

Podle polského deníku Rzeczpospolita je investice PKN do Unipetrolu předmětem vyšetřování krakovské prokuratury. Šéf prokuratury nevyloučil, že bude chtít předvolat k výslechu české politiky, kteří o privatizaci Unipetrolu rozhodovali a veškeré dokumenty týkající se privatizace.

Sdílet

Premiér Paroubek včera prohlásil, že záležitost mezi PKN Orlen a Agrofertem je věcí těchto společností, privatizace Unipetrolu byla v pořádku a český stát dohoda PKN s Agrofertem nezajímá. Ministr Urban rovněž odmítl spekulace, že privatizace byla nepatřičně ovlivněna nebo že by se v ní objevila korupce. Urban dodal, že rozhodujícím faktorem byla cena a že nikdo nemohl být upřednostňován.

Vyjádření ministra Urbana bohužel není zdaleka přesné, protože stát (privatizační komise) vyřadil po prvním kole z privatizace finančně silné ruské společnosti – v prvé řadě KazMunaiGaz a Tatneft, přestože privatizační poradce (renomovaná poradenská firma McKinsey) doporučovala umožnit všem šesti zájemcům podat předběžné nabídky. Ruské společnosti byly vyřazeny bez udání konkrétních důvodů. Do druhé kola výběrového řízení byly vybrány pouze PKN Orlen, MOL a RoyalDutch/Shell. Pouze PKN Orlen pak podala závaznou nabídku.

Nejsme schopni odhadnout, zda se polské prokuratuře podaří nalézt v postupu PKN Orlen takové pochybení, která by vedla k trestnímu stíhání bývalých členů vedení PKN Orlen. Ještě menší pravděpodobnost pak je, že by se případné trestní stíhání dotklo kohokoliv na české straně (vláda, Agrofert). Naopak s vysokou pravděpodobností se tato kauza nedotkne samotné privatizace Unipetrolu, tzv. že nezvrátí ten fakt, že PKN Orlen získal 63% podíl v Unipetrolu.

S ohledem na posledně uvedený důvod neočekáváme žádnou negativní reakci investorů (vůči akciím Unipetrolu).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).