Hlavní navigace

RZB pokračovala v pololetí v dynamickém rozvoji

Finanční skupina vedená Raiffeisen Zentralbank Österreich (RZB), do které patří i Raiffeisenbank v České republice, vykázala v prvním pololetí letošního roku další rekordní výsledek. Zisk před zdaněním vzrostl o 78 procent, celková aktiva o 17 %. Síť ve střední a východní Evropě se dále rozrostla.

Sdílet

Především díky silné orientaci na klienty a dobré strategii RZB opět rostla výrazněji než trh, a to nejen v Rakousku, ale i ve střední a východní Evropě, komentoval výsledky generální ředitel RZB Walter Rothensteiner. RZB si tak i v prvním pololetí udržela vysoké tempo růstu. Celková aktiva skupiny vzrostla od počátku roku o 16,5 procenta na 79,1 miliardy eur. Růst tak výrazně přesáhl celkový růst rakouských bank.

Zisk skupiny před zdaněním vzrostl meziročně o 78,4 procenta na 546,2 milionu eur. Konsolidovaný zisk skupiny pak vzrostl o 48,8 procenta na 330,7 milionu eur. Nárůst konsolidovaného zisku je nižší kvůli růstu daní a primárnímu úpisu Raiffeisen International. Úrokové příjmy skupiny vzrostly o 47,4 procenta, příjmy z poplatků o 23,5 procenta.

Skupina i nadále posilovala svou pozici ve střední a východní Evropě, kde působí prostřednictvím společnosti Raiffeisen International. V prvním pololetí např. založila leasingovou společnost v Kazachstánu a dokončovala převzetí ukrajinské Bank Aval. Růst skupiny je však především organický a založený na postupném rozšiřování pobočkové sítě. RZB měla v regionu na konci pololetí 971 obchodních míst oproti 832 v červnu 2004. Převzetím Bank Aval toto číslo vzroste přibližně o 1400.

Raiffeisen International v dubnu úspěšně vstoupila na vídeňskou burzu. S celkovým objemem 1,11 miliardy eur se jednalo největší primární úpis v rakouské historii. Majoritním vlastníkem zůstává RZB se 70 procenty, EBRD a IFC mají po třech procentech, zbylých 24 procent je volně obchodovatelných.

Tomáš Kofroň
Raiffeisenbank a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).