Předseda ODS Mirek Topolánek uvítal účastníky konference slovy: Je mi velkou ctí, že mohu svým jménem zaštítit fórum, jehož se účastní politici a experti na veřejné finance, kteří se hodně zasloužili o aplikaci rovné daně ve svých zemích, anebo o aplikaci tohoto férového, spravedlivého a užitečného systému tvrdě bojují. Věřím, že nás naše setkání vzájemně obohatí a do budoucna založí dobrou tradici.
Jeho další projev pak byl založen na myšlence, že stát by měl co nejméně zasahovat jak obecně do ekonomiky, tak především do života konkretních občanů. Nicméně, když už se tak děje, měly by být takové zásahy transparentní, pokud možno nediskriminační a nevyžadující náročnou administrativu.
Zavedení rovné daně pak obhájil slovy ekonoma Stuarta Milla: zdaňovat vyšší příjmy vyšší procentní sazbou je nemravné pokutování za úspěch, píli a šetrnost.
Ministr financí SR Ivan Mikloš se zabýval zkušenostmi a výsledky slovenské daňové reformy. Uvedl, že hlavními strategickými cíli vlády SR je zvýšení růstu HDP•ze současných 4–5 procent na 6–7 procent od roku 2006, udržení deficitu po dúrovní 5 procent HDP a plnění Maastrichtských kritérií. Podle nějs lovenská daňová reforma , která zavedla rovnou daň ve výši 19 procent přinesla optimální, jednoduchý, přehledný a transparentní systém.
Bývalý estonský premiér Juhan Parts přednášel o desetiletých zkušenostech s rovnou daní, kterou jeho země zavedla jako první v Evropě v roce 1994. Zdůraznil, že kromě vyššího ekonomického růstu a lepšího výběru daní reforma také znamenala daňovou úlevu pro všechny občany včetně nízkopříjmových skupin. Tohoto efektu se dosáhlo kombinací rovné daně se zvýšením individuální odečitatelné položky. V důsledku toho občané s nízkými příjmy v Estonsku neplatí vůbec žádné daně.
Pro více informací kontaktujte:
Martin Schmarcz, New Deal Communications