Ropa SHORT - Očekáváme utvoření vrcholu ceny ropy

Jiří Šťastný, Štěpán Pírko, srpen 2005

Sdílet

Cena ropy se v New Yorku pohybuje na 65 dolarech za barel. Mnozí ekonomičtí komentátoři a analytici se předhánějí v odhadech dalšího dlouhodobého růstu. Naše analýzy naopak signalizují možné utvoření vrcholu a obrat cen směrem dolů. To neznamená, že by ceny nemohly ještě několik dnů či týdnů růst, některé naše predikce technické analýzy dokonce signalizují možný krátkodobý růst až na 78 dolarů za barel. Právě takovýto vývoj bychom uvítali, abychom mohli otevřít pozice na pokles za ještě výhodnější cenu. Prodej futures kontraktů na aktuálních nebo vyšších cenových úrovních představuje unikátní příležitost ke spekulaci na pokles. Rozhodující pro vstup do trhu nebude výše ceny, ale přesný okamžik otevření obchodu.

Důvodů k poklesu je celá řada: cena je vyhnána na mimořádné úrovně krátkodobými faktory, které ustoupí (výpadky rafinérií benzínu v USA, smrt Saúdského krále, hrozby teroristických útoků) a také psychologií trhu. Zásoby jsou dostatečné, vyšší než před rokem. USA zřejmě přeruší nákupy ropy do strategických rezerv. Je možný pokles poptávky jak z Asie (ukončení subvencí a cenových stropů), tak i z USA (růst úrokových sazeb). Svoji roli hrají také technické faktory, cena ropy se již dostává do střednědobě překoupeného stavu, kdy je velmi pravděpodobný obrat dolů. Také pohled do historie ukazuje, že z hlediska doby a cenového vzestupu se růstový trend ropy řadí mezi největší býčí trh všech dob. To mimo jiné znamená, že pravděpodobnost obratu se každým dnem zvyšuje. Charakter růstu cen energií (exponenciála) přesně vystihuje typický průběh formování dlouhodobého vrcholu. Ten zpravidla doprovázejí panické nákupy „za každou cenu“.

Detailní popis výše uvedených argumentů následuje v následující fundamentální a technické analýze a také výtahu z analýzy úspěšného amerického analytika.

Proč by měla cena ropy klesat?

  • Cena ropy byla v posledních dnech a týdnech vyhnána o několik dolarů výše kvůli faktorům, jejichž působení by mělo být krátkodobé. Poté, co tyto vlivy zmizí obchodníkům z hlav, by mohly ceny spadnout. Za pozornost také stojí, že žádný z uvedených faktorů ve skutečnosti vůbec neovlivnil reálnou nabídku nebo poptávku ropy. Jde o výpadek rafinérií v USA, smrt Saúdského krále Fahda nebo hrozby teroristických ú­toků.
  • Komerční zásoby v USA rostou nevídaným tempem, od minima z ledna 2004 posílily o 21,7 %. Zásoby ropy i topných olejů se v USA nacházejí výše, než byla úroveň před rokem. To je důkazem o tom, že na trhu není reálný nedostatek ropy. Jediný nedostatek je možné pozorovat u benzínu, který je hlavním tahounem cen vzhůru.
  • Cenová struktura trhu ropy již není v tzv. backwardation, ale v tzv. contangu. Backwardation znamená, že ceny s bližším dodáním jsou výše než ceny kontraktů se vzdálenějším dodáním a vyskytuje se v období nedostatku. Nyní jsou okamžité ceny levnější než vzdálenější, trh je proto v normálním stavu a nesignalizuje nedostatek. To jen potvrzuje výše uvedený bod o zásobách.
  • Spojené státy americké v srpnu přestanou nakupovat ropu do strategických rezerv. Právě tyto nákupy dlouhodobě zvyšovaly poptávku po ropě a tlačily cenu vzhůru. Ukončení těchto nákupů bude významnou změno rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.
  • Končí motoristická sezóna, která tradičně zvyšuje poptávku po benzínu a táhne celý sektor vzhůru. Benzín je nyní skutečně nejsilnější z celého sektoru, což je způsobeno i výše zmíněnými výpadky rafinerií. Ukončení motoristické sezóny by mělo znamenat pokles poptávky.
  • Některé asijské ekonomiky začaly dotovat ceny benzínu ze státního rozpočtu nebo zavedly cenové stropy, aby ulevily velkým dopadům na spotřebitele. Tím uměle drží koncové ceny nízko a brání tak tržnímu mechanismu, aby rostoucí ceny omezily poptávku. Vlády zemí očekávaly, že nárůst cen energií bude dočasný. Nyní však situaci přehodnocují, protože subvence jsou neúměrnou zátěží pro státní finance. Uvolnění cen srazí poptávku a právě asijská poptávka je jedním z hlavních tahounů růstového trendu ropy.
  • Největším spotřebitelem ropy na světě jsou Spojené státy. Svojí denní spotřebou přes 20 miliónů barelů představují čtvrtinu globální poptávky. Růst úrokových sazeb by mohl snížit ekonomický růst a poptávku po ropě a to by mělo zásadní dopad na ceny.
  • Druhým největším spotřebitelem ropy na světě je Čína. V minulých letech představovala až 50% růstu světové poptávky po ropě právě tato nejlidnatější země. Mnozí ekonomové upozorňují na možné ochlazení tamní ekonomiky, což by mělo výrazný dopad na poptávku po ropě.

Historie hovoří pro vrchol…

Kromě fundamentálních informací hovoří pro dlouhodobý vrchol i pozoruhodné statistiky zjištěné Jamesem Flanaganem z National Institute of Investment Research z Kalifornie. Tento analytik se specializuje na zkoumání dlouhodobých zákonitostí a cyklů cen komodit a finančních trhů a jeho úspěšnost je velmi vysoká. Při své práci pracuje s daty sahajícími zpět až několik století, tedy s údaji, které mnozí analytici v životě neviděli… Ve své srpnové analýze dochází k závěru, že z pohledu délky býčího trendu ceny ropy je velmi pravděpodobné, že v nejbližší době dojde k utvoření vrcholu. V takovém případě by mohl následovat střednědobý pokles ceny v rozsahu desítek procent. Citace z analýzy:

Jak už jsme několikrát diskutovali, jsou zde dvě strany rovnice, pokud se díváme na historickou pozici trhu s ropou. Z pohledu celkového procentuelního růstu by někdo mohl předpovídat další vzestup cen. Nicméně z pohledu doby růstového trendu jsme ve velmi uzrálé pozici. A protože čas je při našich predikcích důležitější než cena, dáváme přednost analýze času. Závěrem je, že je velmi pravděpodobné, že jsme blízko finálního vrcholu růstového trendu ceny ropy, který probíhá od 15. listopadu 2001.
Sestavili jsme seznam 27 trhů, které v minulosti prožily historické vyražení ceny na nová maxima a následný růst podobně jako nyní trh s ropou. V tabulce č. 1 je seznam těchto trhů.
Ropa I Ke všem těmto nárůstům na nová maxima došlo v rámci hlavních komoditních inflací, které začaly v letech 1914, 1932, 1939, 1971 a 1977. Jinými slovy, v kontextu hlavního býčího trhu všech komodit je možné, že daná komodita překoná resistenci předchozího historického maxima a vyrazí na nové nepoznané úrovně. Ze zhruba 700 býčích trhů, které monitorujeme od roku 1800, pouze 27 z nich patří do této elitní kategorie trhů. To podtrhuje unikátnost situace, kterou nyní zažíváme na trhu s ropou.
Trh s ropou je v posledním růstovém trendu od 15. listopadu 2001, což je k 10. srpnu 3 roky, 8 měsíců a 25 dní. To řadí v historii délku tohoto trendu na 3. místo! Nejdelší býčí trh v tabulce je káva v roce 1946 až 1950, kdy trend trval 4 roky, 1 měsíc a 6 dní. Pokud přičteme tuto dobu k okamžiku startu růstového trendu ropy dne 15. listopadu 2001, mělo by dojít k utvoření maxima do 21. prosince 2005. Závěr je, že se nacházíme ve velmi zralé fázi býčího trendu a pokud nedojde k přepsání historie, čas běží proti trhu s ropou a odpočítává vytvoření významného vrcholu.
Závěrem je: Takticky, pokud cena bude pokračovat vzhůru, mohlo by být rozumné otevřít krátké pozice na pokles.

Tím končí analýza pana Flanagana.

Technický pohled

Dlouhodobá technická analýza signalizuje možný vrchol ze 3 pohledů:

  1. dynamika růstového trendu se stále zrychluje – cenový růst nabírá tvar exponenciály a to bývá typické pro vytváření dlouhodobého vrcholu. Zatímco při počátku růstového trendu je růst obvykle pozvolný, protože do trhu vstupují „chytré peníze“ a čekají na příznivou cenu, v průběhu trendu se obvykle růst zrychluje. Ve finální fázi nakupují nezkušení investoři, kteří se o zajímavé příležitosti dozvídají obvykle se zpožděním a také dochází k likvidaci posledních neúspěšných pozic na pokles. Nákupy obou těchto skupin investorů jsou typicky za jakoukoliv cenu, a proto cena doslova letí vzhůru. Poté nastane stejně rychlý pád. Situace na trhu s ropou nápadně připomíná tento scénář.
  2. Projekce dalšího maxima na základě principů analýzy Elliott Wave je vypočtena na úroveň 62,72 USD za barel. Nyní jsme dosáhli této úrovně, kterou lze určit jako D + 1,618 * (C – B), jinými slovy délka vlny „3“ (tj. D až ?) je 1,618 násobek vlny „1“, tj. B až C.
  3. Projekce dalšího maxima z po překonání úrovně 40 USD je cca 61 USD. Kalkulace vychází z principů jako při výpočtu projekce formace dvojité dno.
Ropa II
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).